RTÜK, Üç Kuruş dizisini affetmedi!

Uraz Kaygılaroğlu, Ekin Koç, Nesrin Cavadzade, Aslıhan Malbora, Nursel Köse gibi isimlerin başrolünü paylaştığı "Üç Kuruş" dizisi, bazı sahnelerin roman vatandaşlardan tepki görmesi üzerine RTÜK'e şikayet edildi.

RTÜK, Üç Kuruş dizisini affetmedi!

Show TV'de yayınlanan diziyi gündemine alan Üst Kurul, İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Roman Dernekleri Federasyonu'nun şikâyetlerini dikkate alarak yapıma idari para cezası verilmesine karar verdi.

Show TV'nin yayın hayatına henüz başlayan dizisi "Üç Kuruş" RTÜK gündemindeydi. Dizide yer alan bazı sahnelerin roman vatandaşlardan tepki görmesi üzerine Üst Kurul, diziyi mercek altına aldı.


ÜST KURUL, "ÜÇ KURUŞ"UN ŞİDDET SAHNELERİNE "DUR" DEDİ

Üst Kurul toplantısında dizideki argo kullanımının yoğunluğu, kavga görüntülerinin sıklığı ile kadını aşağılayan ve güçsüz gösteren sahneleri yasa ihlali olarak değerlendirildi. "Kadına şiddet/taciz" ve "karşılıklı şiddet" ile ilgili sahnelerin izleyicilerin söz konusu durumları normalleştirmelerine, içselleştirmelerine ve şiddetin gerçek dünyada yer bulmasına yol açacak bir etkiye sebep olabileceğine kanaat getiren Üst Kurul, yayıncı kuruluş Show TV'ye ağır idari para cezası verilmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2021, 15:53

İlayda Dülger


İletişim Hesapları
YORUM EKLE