Didem Arslan Yılmaz'la Asla Vazgeçme'de "Kürtçe" krizi yaşadı, ünlü sunucu özür diledi

Didem Arslan Yılmaz, programına telefonla katılan kadının Kürtçe konuşmasını engellediği yönündeki tepkilere jet yanıt verdi: Tamamen gülünç

Didem Arslan Yılmaz'la Asla Vazgeçme'de "Kürtçe" krizi yaşadı, ünlü sunucu özür diledi

Show TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın sunuculuğunu yaptığı Asla Vazgeçme programında  gergin anlar yaşandı

KÜRTÇE KONUŞTU, CANLI YAYINDAN ALDI

Programda konuk olan kardeşlerin halası Türkan hanım, canlı yayına telefon ile bağlandı. Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşan halayı, canlı yayından alan Didem Arslan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"DOĞRU DÜZGÜN TÜRKÇE KONUŞUN”

"Türkan hanımı bir hattan alın, kızlara da hakaret edemez, öyle de konuşamaz. Biraz da anlarım ben Kürtçe'den. Kesinlikle olmaz. Doğru düzgün Türkçe konuşun, hepimiz anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Doğu dili bilmiyoruz ki biz?!" dedi. 

Didem Arslan Yılmaz, program sonrası  bir anda sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi oldu. Eleştirenlerden biri de meslektaşı Gazeteci Fatih Portakal idi. Portakal, Didem Arslan Yılmaz'ın uslübunu yanlış buldu. 

SOSYAL MEDYA HESABINDAN AÇIKLAMA YAYINLADI

Diğer yandan Yılmaz gelen tepkiler sonrası Twitter hesabından 8 maddelik bir açıklama yayınlayarak şu ifadeleri kullandı: "Dünkü yayınımıza, Urfa'dan gelen Hayriye Taşcı, 'babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin' diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı. Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır Türkçe konuştu, önce kızlara Türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla Kürtçe konuşmak istediğini söyledi.

İşte Didem Arslan'ın özür açıkaması: 


1-Dünkü yayınımıza, Urfa’dan gelen Hayriye Taşcı, “babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin” diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı.

2- Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır türkçe konuştu, önce kızlara türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla kürtçe konuşmak istediğini söyledi.

3- Hala Türkan hanım, benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi. Halanın bizden önceden tercüman talebi de olmadı.

4-Türkan hanımı, kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim.

5- Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında doğu dili diye hiçbir ifadem de yok….

6- Hala Türkan hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum.

7- Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç.

8- Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı “ülkenin fay hatlarını kaşımak” Not: Bu arada kürtçe konuşan vatandaşlarımızla hiçbir sorunum yok, yanlış anlayan varsa onlardan özür dilerim.”

İşte Didem Arslan Yılmaz'ın açıklaması:

didem arslan özür

didem arslan yılmaz kürtçe

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER