Camdaki Kız Dizisindeki Olay İhanet Sahneleri Kanal D'ye Pahalıya Patladı

Gülseren Budayıcıoğlu'nun aynı isimli romanından dizi olarak ekrana aktarılan Camdaki Kız dizisi son dönemde ekrana gelen en ilginç işlerden biri olarak kayda geçti. RTÜK, söz konusu dizideki işlenen konulara müdahil oldu.

Camdaki Kız Dizisindeki Olay İhanet Sahneleri Kanal D'ye Pahalıya Patladı

Camdaki Kız dizisindeki yasak aşk teması ve evli çiftlerin fantazi odalarında yaşadıklarını gösteren sahneleri RTÜK'ün radarına takıldı.

Camdaki Kız’daki Sahne Twitter’ı Salladı! Grinin Elli Tonu Yorumları Yağdı…

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Camdaki Kız adlı dizinin bazı sahnelerinde milli, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden; toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin yer aldığı kararına vardı. Bu nedenle dizinin yayınlandığı Kanal D'ye para cezası verileceği belirtildi. 

"EVLİ KARAKTERLERİN GAYRİMEŞRU İLİŞKİSİ"NE DİKKAT ÇEKİLDİ

Dizide “Nalan” karakterinin annesi tarafından baskı ve kontrol altında tutulduğu, devamlı psikolojik şiddete, bazı anlarda ise fiziksel şiddete maruz kaldığı sahnelere yer verildiği ayrıca diğer karakter “Sedat”ın ise evli bir kadınla olan ilişkisinin anlatıldığı, “Nalan” karakteri ile evlenme arifesinde olan “Sedat”ın evli bir kadın olan “Canan” karakteriyle olan gayrimeşru ilişkisi temelinde oluşturulan hikâyenin Türk toplumu tarafından kabul görmesi mümkün olmayan bir ilişki modeli olduğunu belirleyen Üst Kurul, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

Camdaki Kız’daki Sahne Twitter’ı Salladı! Grinin Elli Tonu Yorumları Yağdı…

"BEKARET KORSESİ" FİZİKSEL ŞİDDET SAYILDI

RTÜK, başka bir sahnede de annesi tarafından “Nalan” karakterine küçüklükten itibaren "bekâret korsesi" olarak adlandırılan bir kıyafetin zorla giydirilmesi, bu nedenle “Nalan”ın gün içerisinde tuvalete bile gidememesi, henüz ilköğretim çağındayken korseyi çıkardığı gerekçesiyle bütün arkadaşlarının önünde dövülmesi sahnelerinde fiziksel şiddet unsurlarını tespit etti.

camdaki kız burcu biricik

FATURA KANAL D'YE KESİLDİ

Raporu hazırlayan uzmanın, 6112 sayılı Kanunda bulunan yayınlar "manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz." ve "kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez " maddelerinin ihlal edildiği önerisini haklı gören Üst Kurul, müzakerelerin sonunda Kanal D’ye idari para cezası verilmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2021, 08:51

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE