Türkiye'nin Yerli Otomobilinin Markası Belirlendi! Bu İsimle Piyasaya Çıkacak

Türkiye Otomobil Girişim Grubu'nun 27 Aralık 2019 tarihinde Türkiye halkına tanıttığı ve ilk yerli yüzde yüz elektrikli otomobilinin hangi marka adı altında piyasaya çıkacağı belli oldu. TOGG, CEO'su Gürcan Karakaş, yola TOGG markasıyla devam edeceklerini açıkladı. Otomobil tanıtıldığı ilk günden beri yerlilik ve millilik noktasında eleştirilerin de hedefinde oldu.

Türkiye'nin Yerli Otomobilinin Markası Belirlendi! Bu İsimle Piyasaya Çıkacak

Türkiye'nin ilk yerli ve milli arabası olarak lanse edilen TOGG otomobili tüketiciyle ilk tanıtıldığı isimle buluşacak. Marka araştırma raporuna göre otomobilin piyasada TOGG ismiyle satılmasına karar verildi.

togg otomobil

"ÖLÇÜLÜP TEST EDİLDİ BU İSİMDE KARAR KILINDI"

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, "Marka beğeni endeksine baktığımız zaman kısa sürede yüzde 73 gibi bir artış olduğunu gördük. Bu bizi TOGG markasıyla devam etme konusunda cesaretlendirdi. Biz TOGG markasıyla devam ediyoruz. Bunu yaparken tabii ki gerek Türkiye'de gerekse yurt dışında pazarlarımızda çok değişik isim alternatiflerini de ölçerek test ederek bu sonuca vardık. " dedi.

Yapılan tüketici araştırmalara ilişkin detayları paylaşan Karakaş, şunları aktardı:

"Türk tüketicisinin yüzde 70'inden fazlası elektrikli araçlara geçmeye hazır. Kıyasladığımız zaman bu oran Avrupa'da ilk sıralarda. Bizim açımızdan bunun önemi şudur; içten yanan otomobillerden elektrikli araçlara dönüşümün işareti nelerdir diye baktığımızda bu tür sinyaller ön planda. Ama diğer taraftan şunu da biliyoruz gerçekten Türk tüketicisinin teknolojiye yatkınlığı, teknolojiyi kullanması ve adapte olması çok hızlı olduğu için bu sinyali biz o anlamda çok önemsiyoruz."

togg iç dizayn

İLK OTOMOBİLLER 2022 YILININ SON ÇEYREĞİNDE BAYİLERDE OLACAK!

TOGG'un "Mobilite Ekosistemi" hedefinin merkezi olan TOGG Gemlik Tesisi, 'Akıllı', 'Çevre Dostu' ve 'Aynı Çatı Altında' gibi pek çok niteliği ile 'Bir Fabrikadan Daha Fazlası' olarak tanımlanıyor. Bursa'nın Gemlik ilçesinde 1 milyon 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulan TOGG Gemlik Tesisi, 230 bin metrekare kapalı alanı olacak şekilde tasarlandı.

İnşaatı zemin güçlendirme çalışmaları dahil 18 ayda tamamlanacak olan TOGG Tesisi'nde, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından, 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek.Tesiste 2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen TOGG'a ait, tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet üretilecek.

togg arka görünüm

TOGG Gemlik Tesisi'nde işe alımlar 2022 yılı başından itibaren başlayacak, üretim yılda 175 bin adetlik kapasiteye ulaştığında çalışan sayısı da 4 bin 300 kişiye ulaşacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 19:01

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE