Sektör Fark Etmeksizin Karşınıza Mutlaka Çıkacak Teknolojiler

İçinde bulunduğumuz dönemde hayatımızın her alanında mutlaka teknolojiden izler görüyoruz. Öyle teknolojiler var ki sektör-alan fark etmeden her zaman karşımıza çıkabiliyor.

Sektör Fark Etmeksizin Karşınıza Mutlaka Çıkacak Teknolojiler

   Günümüz dönemi, bilindiği üzere teknoloji dönemidir ve bu dönemde hayatımızın her alanında karşımıza teknoloji bir şekilde çıkmaktadır, çıkacaktır. Yapay zeka, heyecan verici bir teknoloji olarak adını tüm dünyaya duyurmuş ve bütün sektörlere adımını atarak tüm alanlarda çalışma stillerinde değişiklik yaratmayı başarmış olan bir icattır. Gelişen teknolojiler hem çalışma stilini hem de insanlar arasındaki etkileşimi farklı yönlerden etkilemekte ve değiştirmektedir. Peki ya siz hangi sektörde çalışmak istiyorsunuz? Cevabınız ne olursa olsun içinde bulunma miktarı değişse de mutlaka teknolojinin bir işaretini göreceksiniz. Peki ya sektör fark etmeden her alanda karşımıza çıkan bu teknoloji eğilimleri hangileridir?

   Teknolojinin bütün etkilerini, hayatımızın çok alanında görüyoruz. Yine teknoloji, iş hayatımızda da bir şekilde bulunuyor ve çeşitli teknolojiler olarak ayrı ayrı görüyor ve faydalanıyoruz. Giyim sektöründen sağlık sektörüne kadar geniş bir yelpazesi bulunan teknoloji, geleneksel iş yöntemlerine de artık kafa tutar durumda.

Nesnelerin İnterneti

    Son dönemlerin en sık karşılaşılan teknolojisi, aslında nesnelerin internetidir. Pazarlama, medya, reklamcılık ve işletme sektörlerinde çalışanlar için özellikle IOT gibi bir teknoloji, tüketiciler ile ürünlerin etkileşimini izlemeyi sağlamaktadır. Tüketiciler, ürünleri ne kadar süre ve nasıl inceliyor vs. gibi çok konuyu raporlayarak gidişat hakkında bilgi edinmeyi sağlıyor ve ayrıca buna göre yol çizilmesini de etkiliyor.

Makine Öğrenimi

    Verilerin kullanılması ve verilerden faydalanabilmeyi sağlayan algoritmalar içeren makine öğrenimi, örneğin sosyal medya platformlarında, sosyal ağlara yaklaşımı anlamak, bağlantının nasıl kurulduğunu anlamak adına kurulmuş olan bir yoldur. Günlük etkileşimlerin değişmesine sebep olabilen makine öğrenimi, ayrıca iş yapma şeklini de değiştirebilmektedir. Yani aslında müşteriler ile etkileşim içerisine girmeyi sağlıyor ve buna göre iş yöntemi belirliyor.

Sanal Gerçeklik

   VR ya da sanal gerçeklik teknolojisi, 1950 senesinden bu yana hayatımızda olan ve ciddi düzeylerde sürükleyici bir dijital deneyim kazanılmasını sağlayan bir teknolojidir. Özellikle de son dönemlerde hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan bu teknoloji, ilerleyen dönemlerde hayatımızın daha birçok alanında bulunacak gibi duruyor. Öğrenme ve öğretme konularında oldukça kalıcı ve başarılı yollar sunacağından emin olunan VR, sanal gerçeklik, eğitim kurumları tarafından tercih edilmeye de başlandı ve ileri aşamada satış ve pazarlama için kullanımı hedeflenmektedir.

Dokunmatik Ticaret

    Dokunmatik ekran üzerinden tek bir tık ile yapılan alışveriş, tüketicilerin telefonlarından saniyeler içerisinde yaptığı alışveriş vs. her biri dokunmatik ticaret adı altında anılan eylemlerdir. Böylelikle tüketicilerin zaman kazancını sağlıyor, süreci daha da kısa bir hale getiriyor. Dokunmatik ticaret ile satışların büyük oranda artacağı düşünülmektedir. Bu artışın herkes tarafından anlaşılabilir bir düzeyde olduğu aslında çevrelerine bakarak da anlaşılabilmektedir. Artık insanlar sanal alışverişe abanıyor ve birçok açıdan avantajı olan bu ticaret yolundan faydalanıyorlar.

Bilişsel Teknoloji

   Makine öğrenimi ve sanal gerçeklik ile birlikte paralel ilerleyen bilişsel teknoloji, çok daha geniş bir kavram olarak karşımıza çıkıyor ve daha gelişmiş, üstü bir teknoloji olarak adından söz ettiriyor. Doğal dil işleme yani NLP ve konuşma tanıma teknolojisini bir arada bulunduran bilişsel teknoloji, muhasebede de kullanılmaya başladı ve analiz kavramını da içine alarak ilerlemektedir. Birçok görevin otomatik hale gelmesini sağlar ve tüm hepsini optimize edebilir. Bilişsel teknolojinin kullanım alanı ve uygulama alanları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve bu geniş alan eğilimiyle sektörde en çok karşılaşılan ve işleri en çok kolaylaştıracak olan yazılım olarak görülmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 10:48

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...

YORUM EKLE