İnternette Harcanan Süre, Uyku İçin Harcanan Süreyi İkiye Katladı

Günümüzün en yoğun ve kalabalık dünyası olan internet dünyası, günden güne insanları daha çok içine alıyor. Artık internet kullanma süre ortalaması uyku ortalamasını da geçti...

İnternette Harcanan Süre, Uyku İçin Harcanan Süreyi İkiye Katladı

   Günümüzün en büyük nimetlerinden olan, dünya üzerinde en yoğun kalabalık bulunduran, yediden yetmişe herkesi içinde barındıran yeni bir dünya oldu aslında herkese. Hal böyle olunca internet ile ilgli araştırmalarda sürekli devam ediyor ve insanların internete yaklaşımı, harcadığı süre vs. her biri araştırma konusu haline geliyor. Bu sefer de yapılan araştırmaya göre, 18-55 yaş aralığı interneti en yoğun kullanan yaş aralığı. Bu araştırma da 18-55 yaş aralığında olan üyeler için yapıldı ve onlarla yapılan anket sonucunda internette harcanan sürenin 10 saati aştığı sonucuna varıldı.

Ankete katılan insanların yarısından çoğu, 4 aylık pandemi süresince 9-12 saat aralıklarında internette gezdiğini dile getirdi. 3-9 saat aralığında internete zaman harcayan insan sayısının kullanıcıların %25’i olduğu verisine ulaşırken 12-15 saat aralığında zaman harcayan kişilerin ise %20’si olduğu ortaya çıktı. Bu durum aslında vahim bir duruö. Çünkü verilere bakılırsa uyku ve yemek dışında kalan tüm zamanın internete harcandığı sonucuna varılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak %5 dilim 3 saat altında internette zaman harcmdıklarını söyledi.

Anketin diğer verilerine göre ise günlük ortalama 4 saat sosyal medyaya 2,5 saat ise film ya da dizilere, 2 saat kadar müzik e oyun 1,5 saatin ise sanal mağazalarda harcandığı sonuçları ortaya çıktı. İnternet kullanıcılarının her birinin bu süreçte haberleri de çok sıkı takip ettiği gözlemlendi.

Tüm bu verilere göre pandemi döneminde uykuya harcanan sürenin normal zamana göre daha da azaldığı, internet kullanımının ise uyku süresini resmen ikiye katladığı sonucuna ulaşılmıştır.

Türkiye’de İnternet Kullanan Sayısı “62,7” Milyon!

   Pandemi döneminde internete harcanan süre kuşkusuz e-ticaret mağazalarına yaradı. Dijital Türkiye’nin 2020 verilerine göre 83 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de yetişkinlerin %74’ü yani bu da sayısal olarak 62,7 milyon kişi ediyor, interneti aktif olarak kullanıyor. Bunun dışında 18 yaş altı için her ne kadar pek uygun görülmese de elbette onlar da kullanıcı ancak verilerin içerisine eklenmediler…

İnternet kullanıcılarının yarısı online alışveriş yapıyor, diğer yarısı ise sadece vitrinlere, neler olduğuna bakıyor ve geçiyor. Günde ortalama 1,5 saat kadar mal ve hizmet arayışında olan internet kullanıcılarının eğer satın alma sayısı 25 milyon üzerine çıkarsa tüm verilere göre 80 milyar düzeyinde olan e-ticaret sektörünün artık büyüklüğü 100 milyar lira üzerine çıkacaktır.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE