Hyperion XP-1 Hidrojenle Çalışıyor 355 Km Sürate Çıkıyor! Otomobilde Devrim

Ürettiği otomobillerde uzay teknolojisi kullanan Amerikan motor şirketi Hyperion Motors, otomobil anlayışını değiştirecek çok özel bir model olan Hyperion X1 modelini tanıttı. Hidrojen yakıtı ile çalışan otomobil bir depo yakıtla 1600 km yol gidebiliyor. Otomobilin saatte ulaşabildiği son sürat ise 355 km/sa olarak açıklandı.

Hyperion XP-1 Hidrojenle Çalışıyor 355 Km Sürate Çıkıyor! Otomobilde Devrim

Ürettiği otomobillerde uzay teknolojisi kullanan Amerikan motor şirketi Hyperion Motors, otomobil anlayışını değiştirecek çok özel bir model olan Hyperion X1 modelini tanıttı.

hyperion X1

Hidrojen yakıtı ile çalışan otomobil bir depo yakıtla 1600 km yol gidebiliyor. Otomobilin saatte ulaşabildiği son sürat ise 355 km/sa olarak açıklandı.

Amerika California merkezli Hyperion Motors, hidrojen yakıtlı yeni aracı XP-1 model süper otomobilini tanıttı.

hypreion x1

0'DAN 100'E 2.2 SANİYEDE ULAŞABİLİYOR

Hyperion XP-1'in resmi tanıtımının pandemi dolayısıyla iptal edilen New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yapılması planlanıyordu.

Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi duran XP-1 tek bir hidrojen deposuyla 1600 kilometreden fazla menzile sahip. Depolanan hidrojeni elektriğe dönüştüren otomobil saatte 355 kilometre hıza ulaşabiliyor. Süper otomobilin 0'dan 100'e hızlanması sadece 2.2 saniye sürüyor.

hypreion x1 arka görünüm

SADECE 300 ADET ÜRETİLECEK

Hyperion XP-1’in 2022’den itibaren 300 adet üretilmesi planlanıyor. Hyperion’un kurucusu ve CEO’su Angelo Kafantaris, "Havacılık mühendisleri, evrendeki en bol ve hafif element olan hidrojenin avantajlarını uzun zamandır anlıyor ve şimdi tüketiciler XP-1’lerle bu avantajları deneyimleyebilecekler" dedi.

hyprerion motor

"HİDROJEN YAKITININ POTANSİYELİ SINIRSIZ"

Kafantaris, "Bu yakıtın potansiyeli sınırsız ve enerji sektöründe devrim yapacak" şeklinde açıklama yaptı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 18:54

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE