EL Salvador'dan Bitcoin kararı! Dünya bunu konuşuyor

Dünya bu kararı konuşuyor... Orta Amerika ülkesi El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'i ulusal para olarak kabul etmek için bir yasa tasarısı sunacaklarını duyurdu. Tasarı kabul edilirse, El Salvador Bitcoin'i resmen ulusal para olarak kabul edecek ilk ülke olarak tarihe geçecek.

EL Salvador'dan Bitcoin kararı! Dünya bunu konuşuyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'i ulusal para olarak kabul etmek için Kongre'ye bir yasa tasarısı sunacağını duyurdu. 

Nayib Bukele, "Bitcoin 2021" konferansına yolladığı mesajda, yasa tasarısıyla yurt dışında yaşayan El Salvadorluların ülkeye para göndermesinde büyük kolaylık sağlanacağını söyledi.

PİYASA DEĞERİNİ DUYURDU 

Yeni iş kollarının doğmasının önünün açılacağını belirten, Bukele Twitter hesabından yaptığı açıklamada piyasadaki Bitcoin'in değerinin 680 milyar dolar olduğunun altını çizdi. 

YÜZDE 1'İ BİLE YÜZDE 25 ARTIŞ SAĞLAR

Başkan, bu paranın yalnızca yüzde 1'i bile El salvador'a yatırım olarak gelse, bunun ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası'nı yüzde 25 artıracağını ifade etti. 

Yasa tasarısı kabul edildiği takdirde ülkenin mevcut ulusal para birimi olan doların yanı sıra, Bitcoin de resmen kullanılabilecek. 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2021, 12:33

Sait Özseven

YORUM EKLE