Apple’dan Google ve Microsoft’a Yönelik Yeni Kısıtlamalar Geldi

Teknolojik gelişmelerin ardı arkası kesilmezken Apple'dan beklenen bir hamle geldi. Apple, Google ve Microsoft uygulamalarına kısıtlamalar getirdi. İşte sebepleri ve gelen kısıtlamalar...

Apple’dan Google ve Microsoft’a Yönelik Yeni Kısıtlamalar Geldi

    Apple, bu ay sonunda yeni İPhone işletme sistemini piyasaya sunacak, son sürüm olan İOS14 hakkında birçok detayı tanıtımda açıkça anlatmış ve Apple severle tarafından büyük ilgi görmüştü. Yayınlama öncesinde bazı değişiklikler gerçekleştirdi. Cuma günü, App Store yönergelerini değiştirdi ve Apple tarafından Google ve Microsoft’a kısıtlamalar getirildi. Peki ya Apple tarafından getirilen bu kısıtlamalar neler?

Apple’dan Google ve Microsoft’a Yönelik Yeni Kısıtlamalar Geldi

Apple çalışanları, App Store’da bulunan uygulama ve güncellemeleri onaylamak ya da reddetmek için belirli yönergelere başvuruyor. Bu kurallar, İPhone üreticileri tarafından bu kurallar oldukça önemsenmeye başladı ve İphone telefonlarda hangi yazılımlar çalıştığı, hangi uygulamalar kullanıldığı ve hangi uygulamalara ne kadar ödeme yapılıyor gibi birçok detay, detaylıca araştırıldı ve Apple, son haftalarda yoğun bir inceleme başlattı. Bunun sebebinin de daha fazla kontrol gerektiğini düşünüyor olmasıymış. Özellikle de Epic Games tarafından yapılan dijital ürün, uygulama içi satın alma gibi kullanma zorunluluğu getirilen bütün uygulama ve yazılımlar şu an incelemede. Çeşitli yönergeler konusunda oldukça sert bir yaklaşım sergileyen Apple, resmen bir mücadele içine girdi ve Epic Games kurucusu olan Fortnite uygulamaları mağazadan kaldırıldı.

Apple’dan Google ve Microsoft’a Yönelik Yeni Kısıtlamalar Geldi

Microsoft ve Facebook, geçen ay, Apple’ın uygulama marketinden tüm kendi uygulamalarını kısıtlamıştı ve bunu kamuoyuna duyurmuştu. Bunların üzerine Apple tarafından bir hamle geldi ve Google ile Microsoft’a karşı kısıtlamalar getirdi. Bu kısıtlama da şöyle ki oyunlara ait ne varsa uygulama ile birlikte inmeyecek, tüm ayrı detaylar birer birer, yan, uygulama içi satın almalar Apple Store üzerinden indirilecek. Apple bunu istiyor çünkü aldığı pay oldukça düşük oranlarda oluyor öbür türlü. Bu da Apple tarafından derin bir inceleme gerektiriyor ki onun için çalışılıyor.

Apple’dan Google ve Microsoft’a Yönelik Yeni Kısıtlamalar Geldi

Müjdeli Haber!

   Apple tarafından bu gelişmeler sonrasında da müjdeli bir haber geldi. WordPress ve Hey gibi uygulamalar hakkında en çok şikayet edilen konu gündeme alındı. Ücretsiz olarak indirilen bu uygulamaların uygulama içi satın alma kuralı mevcuttu. Apple, bu zorunluluğu da kaldırdı ve uygulama ücretsizse tamamen ücretsiz olmasını sağladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER