Apple, İPhone Sahiplerine Para Ödeyecek!

Apple, İPhone kullanıcıları tarafından dava edildi! Batarya gücünü arttırmak için bile bile işlemci gücünü azaltan Apple, kullanıcılar tarafından tazminat davasına çarptırıldı! Tüm detaylarıyla...

Apple, İPhone Sahiplerine Para Ödeyecek!

   Apple ile ilgili yapılan bir araştırma ve inceleme sonucunda İPhone model telefonların batarya performanslarını arttırmak için işlemcileri bilerek yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. Batterygate adı verilen bu kriz sonrasında Apple, İOS işletim sistemine “pil sağlığı” özelliği eklemiş ve bu sayede telefonun bataryasının sağlık durumu görüntülenebilmekteydi. Ortaya çıkan bu kriz sonucunda da Apple kullanıcıları dava açmıştı ve işte bu dava sonuçlandı. Dava sonucunda göre Apple, İPhone kullanıcılarına tazminat ödeyecek.

Apple, İPhone Sahiplerine Para Ödeyecek!

Geçtiğimiz dönemlerde Apple tarafından üretilen İPhone modellerde pil sağlıklarında hızlı bir düşüş yaşanmıştı. Batarya performansının arttırılabilmesi için de Apple tarafından bilinçli olarak işlemciler yavaşlatılmış ve bu durum ortaya çıkmıştı. Bu kriz sonrasında eklenen Pil Sağlığı özelliği ile kullanıcılar artık batarya ömürlerini görebilmeye başladı.

Apple, İPhone Sahiplerine Para Ödeyecek!

Bu konuyla alakalı Apple’a birçok kişi dava açtı ve bu davaların sonucunda da kullanıcıların her birine 25 dolar ödenmesine karar verildi. Ödenecek olan bu tazminatlar için de bir internet sitesi açıldı ve bu site üzerinde kullanıcıların talepler oluşturulup gönderiliyor. 6 Ekim 2020 tarihine kadar iletilmesi gerekiyor talepleri Ancak bu site yalnızca ABD vatandaşlarını kapsıyor! Kullanıcı olarak birçok ülkeden insan varken sitenin yalnızca ABD vatandaşlarına yönelik olması da bir miktar tepki topladı.

Apple, İPhone Sahiplerine Para Ödeyecek!

Apple, sonuç olarak 25 dolar yani yaklaşık 170 TL tazminat ödeyecek. Bu da toplama vurulduğunda 500 milyon dolarlık bir tazminat yapıyor. Karar doğrultusunda telefonu İOS 10.2.1 veya üstü sürümle çalışan İPhone 6 model ve üstü 25 dolarlık tazminattan yararlanabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER