Başarınla Göğsümüzü Kabarttın Fatma Uruk! Dünya Rekoru Kırdı

Serbest dalışçı Fatma Uruk, Maya Uygarlığının kurban ve adak töreni yaptığı Meksika sularında 72 metreye dalarak dünya rekoru kırdı.

Başarınla Göğsümüzü Kabarttın Fatma Uruk! Dünya Rekoru Kırdı

Paletsiz değişken ağırlık dalışta 72 metreye ulaşan Fatma Uruk rekorun yeni sahibi oldu.

fatma uruk

Serbest dalışçı Fatma Uruk, Maya Uygarlığının kurban ve adak töreni yaptığı, giren insanın kutsandığına inanılan Yum-Kin adlı cenote*de (*Bir cenote, yer altı sularını açığa çıkaran kireç taşı ana kayalarının çökmesinden kaynaklanan doğal bir çukur veya düdendir. Özellikle Meksika'nın Yucatán Yarımadası ile ilişkilendirilen cenoteler, bazen antik Maya uygarlıkları tarafından kurbanlık adaklar için kullanılırdı) rekorlar denemeye başladı.

fatma uruk meksika

YENİ DÜNYA REKORUNUN SAHİBİ FATMA URUK OLDU

8 aydır Meksika’da bulunan, pandemi döneminde özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği ve hep yanında olduğu milli sporcu bugünkü dalışında rekor kırdı.

fatma uruk türk bayrağı

Paletsiz değişken ağırlık dalışta daha önce Şahika Ercümen 65 metre dalmış, ardından 68 metre dalan Derya Can sonra rekorunu 70 metreye çıkarmıştı. Fatma Uruk 72 metre derinliğe dalarak rekoru eline geçirdi. 2 dakika 10 saniye süren rekor denemesinden başarıyla çıkan Fatma Uruk, Meksika'daki rekor deneme dalışlarına 2 gün daha devam edecek. Uruk, yarın çift palet sabit ağırlık olarak dalış yapıp 67 metreye ulaşmaya çalışacak. Bu dalışta rekor 65 metre ile Rus Sporcu Olga Davydova'da bulunuyor.

fatma uruk dalış meksika

"DÜNYANIN EN GÜZEL BAYRAĞINI MEKSİKA'DA DALGALANDIRACAĞIZ DEMİŞTİK"

Serbest dalışçı Fatma Uruk, rekor sonrası yaptığı açıklamada, "Dünyanın en güzel bayrağını Meksika’da dalgalandıracağız demiştik. İşte buradayız, her şey yolunda" dedi.

fatma uruk dalış dünya rekoru

Serbest dalışçı Fatma Uruk, Maya Uygarlığının kurban ve adak töreni yaptığı, giren insanın kutsandığına inanılan Yum-Kin adlı cenotede paletsiz değişken ağırlık dalışta 72 metre derinliğe dalarak rekor kırdı. Rekor sonrası sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan başarılı sporcu, "Dünyanın en güzel bayrağını Meksika’da dalgalandıracağız demiştik. İşte buradayız, her şey yolunda.

fatma uruk ağırlık dalış meksika dünya rekoru

Dalışım başarılı. Pandemi sürecinde buraya doktorları ve hakemleri getirmek çok zordu fakat organizasyonumuz gayet iyiydi. Henüz kutlama yok, daha bitmedi. İki tane daha var. Dinlenmem lazım, herkese çok teşekkür ederim" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 00:21

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE