Yaz aylarında cildinizi koruyun

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenleri paylaştı.

Yaz aylarında cildinizi koruyun

Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cilt için yapılması gerekenleri Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın açıkladı. Cilt lekesi tedavisi için uygun olan zamanın sonbahar olduğunu belirten Akın, “Cilt sonbahar ve soğuk kış etkilerinden de korunmalı, bakımına özen gösterilmeli” açıklamasını yaptı.

"YAZ AYLARINDA CİLT TEDAVİSİ YAPILMAMALI"

Yazın sona ermesiyle cilt problemlerinin baş gösterdiğini söyleyen Akın, “Yaz döneminde güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak için artan melanin pigmenti cilt üzerinde bir kalkan görevi görüyor fakat bu kez cilt lekeleri koyulaşarak daha görünür hale geliyor. Kozmetik olarak hastayı rahatsız eden bu lekelerin tedavisi mümkünse yaz aylarında yapılmamalı. Yapılacaksa da çok dikkatli olunmalı” şeklinde konuştu.

Güneşten korunmak için UVA hem de UVB içeren ürünlerin tercih edilmesini belirten Akın, soğuk havalar için de önerilerde bulundu.

MASKELERE DİKKAT!

Cilt maskeleri için uyarı yapan Akın, “Maskeleri uygulama öncesinde, öncelikle kulak arkası gibi görünmeyen alanlarda test etmek gerekir. Aynı şekilde vücuda yapılan dövmelerde, kaş kontur şekillendirmelerde de benzer risklerin olduğu unutulmamalı. Cilt hastalıklarında bir doktora danışmak yerine eczanelere danışarak ilaç alma alışkanlığı da hastalık tablosunu bazen daha kötü hale getirebiliyor” şeklinde konuştu.

Cilt temizliğine de dikkat çeken Akın, “Kullanılan ürünler cilt tipine göre değişebilir. Yağlı ciltler jel, karma ve kuru ciltler yıkanabilen krem formunda temizleme ürünleri kullanabilir. Kızarmaya yatkın hassas ciltler yumuşak, cildi irrite etmeyen köpük tarzında ürünlerle cilt temizliğini yapmalı” ifadelerini kullandı.

KÖPÜK ÜRÜNLERLE CİLT TEMİZLİĞİ YAPILMALI

Dr. Figen Akın, cilt sağlığı için faydalı olan besinleri bal, yoğurt, salatalık şeklinde sıraladı. Cilt sağlığı için de rutin önerilerde bulunan Akın, bol sıvı tüketimine ve makyaj malzemelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER