Vücudunuzda Çıkan Hiçbir Apseyi İhmal Etmemelisiniz

Vücudun belirli bölgelerinde çıkan apseler, önemli şeyler olabilmekte ve önemli problemlerin sinyallerini veriyor olabilir. İşte tüm detaylar...

Vücudunuzda Çıkan Hiçbir Apseyi İhmal Etmemelisiniz

    İnsan vücudu, herhangi bir problem varlığında kendi kendine çözüm üretebilen bir şeydir ancak bazı durumlara karşı hiçbir çözüm bulamamakla beraber, bazı sorunları hiç toparlayamaz… Şöyle ki, koltuk altında, kasıklarda, kalçada ve meme altlarında ağrılı olan ve ara ara çıkan hafif şişkinlikler, akıntılı yaralar vs. varsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Halk arasında köpek memesi hastalığı olarak anılan hidradenitis suppurativa yani HS, vücudun kendi kendini yenileme çabası olarak ortaya çıkmaktadır. Başta sivilce olarak anılan HS için tanı koyulma süresi oldukça uzundur aslında. Özellikle de gidilecek olan uzmanın doğru olmaması, bu tanının koyulma süresini 7 yıla kadar çıkarabilmektedir.

HS hastalığı olarak bilinen hastalık, erken teşhis edilmeme sonucunda koltuk altında, kasıklarda, kalçalarda ve meme altlarında ağrılı ve akıntılı sivilceler şeklinde dışarı çıkabilmektedir. Buna da apse adı verilmektedir.

Toplum içinde yüz kişiden birinde görülen ve kıl ile ter bezlerinde görünen kronik bir deri hastalığıdır HS. Doğru tanı bulunana kadar oldukça ağrılı, sancılı, iltihaplı bir sivilce gibi görünen bu çıban nodüller, hastaların da yaşam kalitesini düşürüyor.

Hastalar, tan ve tedavi sürecinde rahatsız edici duygular ve durumlar içerisine giriyorlar. Bakıldığında basit bir sivilce gibi duran HS, kişilerin utanmasına neden olarak, insanların yaşam kalitelerinin azalmasına sebebiyet veriyor ve ayrıca özgüven problemlerine de davetiye çıkarıyor. Bu rahatsızlığın lezyon dağılımları, kişinin cinsiyetine ve yaşına göre de değişmekle birlikte, genel olarak genital bölge ve bacaklarda çıkmakla beraber kadınlarda daha sık görülmektedir.

Hastalarda koltuk altı ve kasık bölgelerinde önce kızarıklık ve şişlik ile ortaya çıkan HS, önemsenmeyen bir rahatsızlık… Kızarıklık ve ağrılar artınca doktora gitme ihtiyacı duyuluyor ve bu da doğal olarak tedavi sürecini uzatıyor.

HS tanısı koyulan hastalar, aşırı kilo, sigara ve stres gibi durumlardan kaçınmalı. Ve ayrıca lezyonların da görüldüğü bölgelerde mutlaka hijyen önemsenmelidir. Rahat, sıkmayan kıyafetler giyilmeli ve kesinlikle sigara tüketilmemelidir. Bu noktalara dikkat etmek, önemsemek kişilerin daha rahat bir yaşamları olmasını sağlayarak yaşam kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE