Uzmanlar açıkladı: Doğum sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilmelidir?

Hayatınıza yeni bir birey dahil olduktan sonra yani doğum gerçekleştiğinde bilindiği üzere kadınlar lohusa dönemine giriyor. Bu dönem kadının fiziksel ve ruhsal olarak toparlanma sürecini temsil ediyor. Bu süre herkes için farklı ilerlese de doğum sonrasında neler yaşabileceğinizi ve ne zaman cinsel ilişkiye girebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız sizi içeriğimize davet ediyoruz.

Uzmanlar açıkladı: Doğum sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilmelidir?

Öncelikle her kadın için doğum ve sonrasındaki süreçler farklı ilerlediği için doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilir sorusunun kesin bir cevabı yok.

Bu konuda kadının doğumu sezaryen mi yoksa normal doğum mu olduğu gerçekten çok önemli. Normal doğumda genital floranın ve rahimin normal haline gelebilmesi için belli bir süre geçmesi gerekirken sezaryen doğumda dikişlerin durumu göz önünde bulunduruluyor.

Uzmanların söylemlerine göre doğumdan sonra yaklaşık olarak 4 ila 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması gerekiyor.

Lohusa döneminde sadece kadının fiziksel durumu değil aynı zamanda ruhsal durumu da çok önemli. Yeni anne olmuş bir kadının içinde bulunduğu durum sebebiyle duyabilecek acı daha sonraki cinsel hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2022, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER