Ünlü mankenin korkunç ölümüne neden olan sır çözüldü!

İngiliz model Stephanie Dubois'in AstraZeneca aşısı olduktan 5 gün sonra hayatını kaybetmesi dikkatleri yeniden aşı güvenliği konusuna çevirdi. Alman bilim adamları söz konusu aşılarda ölüme neden olan sorunu bulduklarını açıkladı.

Ünlü mankenin korkunç ölümüne neden olan sır çözüldü!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşayan 39 yaşındaki İngiliz model Stephanie Dubois, AstraZeneca aşısı olduktan 5 gün sonra yaşamını yitirdi. Bu haber kısa sürede 'ölüm nedeni aşı mı' tartışmalarını beraberinde getirdi.

"KENDİMİ KORKUNÇ HİSSEDİYORUM"

Dubois, Astrazeneca aşısının ilk dozunu 6 Mayıs'ta olmuş ve yaptığı paylaşımda "Kendimi korkunç hissediyorum. Benim için pizza ve yatak zamanı" ifadelerine yer vermişti.

Dubois, bu paylaşımdan sonra solunum problemleri nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Dubois'in koronavirüs aşısı olduktan sonra damarlarında kan dolaşımını engelleyen pıhtılaşma oluşmaya başladı.

 Stephanie Dubois

Hastaneye kaldırıldıktan 5 gün sonra durumu kötüleşen Dubois, 19 Mayıs'ta komaya girdi ve hayatını kaybetti. İngiliz modelin şüpheli ölümünün Avrupa İlaç Ajansı tarafından soruşturulurken Alman bilim adamları söz konusu aşılarda neyin ölüme neden olduğunu bulduklarını açıkladı.

AŞILAR YENİDEN TASARLANACAK!

Aşı olduktan sonra bazı kişilerde yaşanan kan pıhtılaşmasının nedenini inceleyen uzmanlar, kan pıhtılaşmasına neden olan aşıları yeniden tasarlayarak sorunun çözülebileceğini dile getirdi.

Helmholtz'deki Frankfurt Goethe Üniversitesi ve Ulm Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, sorunun adenovirüs vektöründe yattığını belirtti.

Aynı açıklamada söz konusu Kovid aşılarındaki maddenin vücuda girebilmesi için kullanılan bu soğuk virüsün kan pıhtısının ana nedeni olduğu iddiasına yer verildi.

 Stephanie Dubois astra zeneca aşı

Alman bilim insanları, pıhtılaşmaya neden olan Oxford-AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarını geliştirmeye yardımcı olabileceklerini açıkladı.

Ekip, aşı üreticilerinden kendileriyle iletişime geçmelerini istedi. 

AŞI KANI NEDEN PIHTILAŞTIRIYOR?

Bilim insanları, pıhtılaşmada kilit noktanın Covid-19 virüsünün başak proteinini vücuda iletmek için kullanılan adenovirüsler olduğuna dikkat çekti.

Araştırmacılar, sorunun virüsün protein ürettiği hücresel sıvıdan kaynaklı değil, adenovirüsün hücrenin çekirdeğine girişinde yattığına inanıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 20:56

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE