Türkiye'de Uygulanacak Koronavirüs Aşısının Etkinlik Oranı Açıklandı

Türkiye'nin de Koronavirüsle mücadele kapsamında Çin'den sipariş ettiği Sinovac aşısının Brezilya'daki verileri açıklandı. Buna göre aşının hastalığa karşı koruyuculuk oranı yüzde 78.

Türkiye'de Uygulanacak Koronavirüs Aşısının Etkinlik Oranı Açıklandı

Türkiye'nin 50 milyon doz satın aldığı ve Faz-3 çalışmaları devam eden Çin menşeli Sinovac şirketinin Coronavac aşısının Brezilya'daki Faz-3 deneme sonuçlarında etkinlik oranının 78 olduğu açıkladı.

brezilya koronavirüs aşısı

Brezilya Çinli ilaç şirketi Sinavac Biotech'in geliştirdiği, Türkiye'de de deneyleri yapılan "CoronaVac" isimli yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşı adayının insanlar üzerinde yapılan Faz-3 deneylerinde çıkan sonuçlara göre koruyuculuk oranının yüzde 78 olduğunu açıklandı. 

Sonuçlar henüz kamuoyuyla paylaşılmadığı için ismini vermeden konuşan kaynak, “Bu durum, aşının Güney Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya'da düzenleyici kurumdan onay almasına bir adım daha yaklaştırdı" dedi.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: YÜZDE 91,25 KORUYUCU ETKİYE SAHİP

Brezilya'da uygulanan aşının aynısı Türkiye'de de hastaneler ve sağlık kuruluşlarında vatandaşlara uygulanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koruyuculuğunun yüzde 91,25 oranında olduğunu açıklamıştı

brezilya koronavirüs aşısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 50 milyon doz almak için anlaştığı Sinovac'ın Koronavirüs aşısının koruyuculuğunun yüzde 91,25 oranında olduğunu ve ilk aşamada yaklaşık 9 milyon kişiye yapılacağını söylemişti.

Latin Amerika ve Güneydoğu Asya'da sırasıyla en fazla Covid-19 vakasına sahip olan Brezilya ve Endonezya, bu ay CoronaVac aşısını kullanmaya hazırlanıyor.

AŞIYI BUZDOLABINDA SAKLAMAK MÜMKÜN!

CoronaVac'ın etkinlik oranı, Moderna Inc veya Pfizer Inc ve ortağı BioNTech SE'nin yüzde 90'dan fazla etkili aşılarından daha düşük olsa da taşınması daha kolay ve normal buzdolabı sıcaklıklarında saklanabiliyor.

koronavirüs aşısı

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 20:55

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE