Tırnaklarınızdaki Sorunlar Size Mesaj Vermek İstiyor Olabilir. Peki ya Tırnaklarda Hangi Durumları Nasıl Yorumlayabiliriz?

Tırnak bakımı nasıl yapılır? Sağlıklı tırnaklar nasıl elde edilir? Tırnaklar vücudun içeriğini yansıtıyor? Bize ne anlatmak istiyorlar?

Tırnaklarınızdaki Sorunlar Size Mesaj Vermek İstiyor Olabilir. Peki ya Tırnaklarda Hangi Durumları Nasıl Yorumlayabiliriz?

   Tırnaklarımızda kırılmalar, izler, renk değişimleri ve bunlar gibi birçok şey ortaya çıkıyor olabilir. Bu vücudunuzun herhangi bir şeye ihtiyacı olduğu anlamına gelebilmektedir. Kimi zaman vitamin kimi zaman mineral kimi zaman ise fazlalıklar var da diyebilmektedir. Tırnaklarınızda ortaya çıkabilen sorunlar, bu sorunların vermek istediği mesajlar, tırnak sağlığınızın korunabilmesi ve sağlıklı tırnaklar elde edebilmek adına yapılabilecekler neler gelin birlikte bakalım…

Tırnak Sorunları Ne Anlatmak İstiyor?

   Tırnakların renklerinin, yapılarının ve bunlar gibi daha çok değişimin bir anlam ifade edebileceğini söylemiştik. Bu durumlara bakacak olursak;

Soluk renkli tırnaklara sahipseniz kalp yetmezliği, anemi, karaciğer rahatsızlıkları, yetersiz beslenme gibi problemleriniz var anlamına gelebilmektedir.

Tırnak üstlerinde oluşabilen beyaz lekeler, karaciğer problemi var olabileceği anlamı taşımaktadır.

Sık çatlayan, sürekli kuruyan ve kırılan tırnakların da tiroit rahatsızlıklarının belirtisi olabileceği düşünülmektedir. Eğer ki çatlamalar ve kırılmalar sonucunda sarımsı renk oluşumu gözleniyorsa da mantar enfeksiyonu anlamına gelmektedir.

Tırnak yeme problemi başlı başına bir problemdir insanlar için. Bu genelde küçüklükten alışkanlık edile bir problem olsa da ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabileceği bilinmektedir. Her ne kadar alışkanlık olarak anılsa da altında önemli bir stres, kaygı problemi yatıyor olabilir. Genel olarak kompulsif bozukluk ile bağdaştırılan bir alışkanlıktır.

Her Belirti Büyük Bir Problem Var Demek Değildir!

   Tırnaklarda değişiklikler, problemler oluşabilmektedir ve bu değişimler birçok ayrı hastalığın belirtisi olabilir. Ancak örneğin her beyaz leke karaciğer sorunu demek değildir gibi her değişiklik de çok büyük problemlerin habercisi demek değildir. Bu sadece bir olasılıktır! Genellikle sağlıklı tırnak elde edebilmek adına yapılabilecek olan en güzel iyilik doğru beslenmek, sonrasında yeteri kadar vitamin, mineral almak gibi eylemler olacaktır. Bu eksikliklerde tırnaklarınızda bu gibi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz, gayet normaldir.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Gereken Vitamin ve Mineraller

   Herkes sağlıklı tırnaklara sahip olabilmektedir. Bunu sağlamak adına da vücudun ihtiyacı olan bazı maddeler mevcuttur. Bu besinler, sağlıklı büyüme, yenilenme vs. gibi birçok etki yaratır ve kaliteli sonuçlar alınır.

Biotin

    Güzellik vitamini olarak anılan biotin, hücrelerin her birinin sağlıklı büyümesini teşvik eder, tırnak büyümesini arttırır ve sağlıklı duruş sağlar. Ayrıca aminoasit metabolizması üzerinde de etkiler yaratarak vücudun yapısal olarak sağlamlığını oturtur. En iyi biotin kaynakları da yumurta sarısı, fındık, avokado, karnabahar, patatesi süt ürünleri ve somon diyebiliriz.

C Vitamini

   Saçlar, dişler, tırnaklar derken vücut için önemli ve birçok yararı olan kolajen üretimini C vitamini sağlar, daha doğrusu üretim üzerinde oldukça önemli etkileri vardır. Kivi, çilek, biber, domates, turunçgiller C vitamini kaynağı olarak sunulabilir.

Magnezyum-Demir-Çinko

   Mineraller… Tırnak büyümesi, protein sentezi için oldukça önemli olan mineraller, vücudun tüm üretimlerinde görevli olan enzimlerin yapısına katılarak süreci hızlandırır. Koyu yeşil yapraklılar, yer fıstıkları, kaju, badem vs. muhteşem magnezyum kaynağıdır.

Bunun yanı sıra demir, oksijen alan tırnaklar elde edilmesini sağlar ve tüm vücut için oldukça önemlidir. Kuru meyveler, kırmızı et çeşitleri, yeşil yapraklılar vs. önemli besin kaynaklarıdır.

Son olarak çinko… Eksik çinko vücuda alınacak olursa tırnaklar güçsüzleşir, beyaz lekeler oluşur. Yeterince çinko alımını sağlamak için kırmızı et, yoğurt, süt ve yağlı tohumlar, deniz ürünleri tüketimi oldukça önemlidir.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE