Sivilceye iyi gelen yiyecekler

Sivilcelere iyi gelen besinler sayesinde sivilce sorununu azaltabilirsiniz

Sivilceye iyi gelen yiyecekler

Ergenlik dönemi sorunu olarak görülen sivilceler aslında ne yazık ki sadece ergenlik döneminde görülmüyor, kimilerimiz ömür boyu sivilcelerle yaşamak zorunda kalabiliyoruz. Vücuttaki her sorunun beslenme ile ilişkisi olduğu artık bilinen bir gerçek, yanlış beslenmek türlü sağlık sorunlarına neden olabilirken doğru beslenmek de birçok sağlık sorunundan kurtulmakta önemli rol oynuyor. Hal buyken söz konusu sivilceler olduğunda da beslenme büyük önem taşıyor. Sivilcelere iyi gelen yiyecekler sivilce oluşumunu engellemenin yanı sıra var olan sivilcelerden de kurtulmaya yardımcı oluyor.

Sivilce nedir?  

Sivilce herkesi etkileyebilen yaygın bir sorundur, ciltteki ya bezleri fazla yağ ürettiğinde, gözenekler ölü cilt hücreleri ve yağ ile tıkandığında sivilceler ortaya çıkar. Tıkalı gözenekler şişebilir ve ortaya çıkan şişliklere de sivilce denir. Sivilcenin en çok ergenlik döneminde görülmesinin sebebi hormonların bu dönemde yağ bezlerinin fazla yağ üretmesine neden olmasıdır. Sivilce yalnızca yüzde görülmez, boyun, sırt ve omuzlarda da sivilce çıkabilir.

Sivilceleri azdıran yiyecekler nelerdir?

Sivilce sorunu yaşayanların sivilceleri azdıran yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bazı yiyecekler sivilce oluşumunda rol oynar. Kan şekeri hızla yükseldiğinde vücut insülin hormonu salgılar ve kanda aşırı insülin olması yağ bezlerinin fazladan yağ üretmesine neden olarak sivilce riskini artırabilir. Bu yiyecekler makarna, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve şekerdir. Bunların yanı sıra süt ve süt ürünleri, doymuş yağlar, trans yağlar da yağ bezlerinin aşırı çalışmasına neden olarak sivilceleri tetikleyebilir. Yapılan araştırmalar işlenmiş gıdalar ile sivilceler arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Çok fazla işlenmiş gıda tüketmek de yine aşırı insülin salgılanmasına yol açarak sivilce oluşumunda rol oynayabilir. Yani sivilce sorununuz varsa diyetinizden bu yiyecekleri çıkartmanız ya da olabildiğince az tüketmeniz en doğrusudur. Alkolün de sivilce oluşumunu tetiklediği biliniyor, dolayısıyla alkol, özellikle de aşırı alkol tüketiminden de kaçınmanız gerekir.

Sivilceye hangi besinler iyi gelir?

Kompleks karbonhidrattan yapılmış glisemik indeksi düşün yiyecekleri yemek sivilce oluşma riskini azaltabilir. Kompleks karbonhidratlar kepekli tahıllar, bakliyatlar ve işlenmemiş sebze ile meyvelerde bulunur. Ayrıca çinko, A ve E vitamini ile antioksidanlar da sivilce oluşumunu engellemek için önemlidir. Sivilceye iyi gelen yiyecekler şunlardır:

 • Havuç, kayısı, ananas gibi sarı ve turuncu sebze-meyveler
 • Tüm koyu yeşil ve yeşil yapraklı sebzeler, örneğin ıspanak
 • Kabak çekirdeği
 • Esmer pirinç
 • Hindi
 • Fındık
 • Uskumru, somon başta olmak üzere balıklar
 • Bezelye
 • Mercimek
 • Tam buğday ekmeği
 • Domates
 • Yaban mersini

Yukarıda saydığımız yiyecekler sivilcelere iyi gelen çinko, antioksidanlar, vitaminler gibi çeşitli bileşenleri içerir ve sivilcelere iyi gelmelerinin asıl sebebi içerdikleri bu bileşenlerdir. Sivilce sorunu yaşayan birçok kişide çinko eksiliği vardır, çinko içeren besinler, antioksidan içeren besinler ve gerekli vitaminleri içeren besinler ile dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak sivilcelerden kurtulmanıza önemli ölçüde destek olacaktır. Ancak bu besinleri tüketmenin sivilcelerden tamamen kurtaracağını söylemek yanlış olur, beslenme düzeni ve sivilceler ile ilgili yapmanız gerekenler ile ilgili bir doktora danışmanız tabi ki en doğrusudur.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 17:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zelal uçan
Zelal uçan - 2 ay Önce

Bence domates yuze iyi gelmeyebilir yalancılar sizi

SIRADAKİ HABER