Sivas'ta Koruma Altında Olan Bu Bitkiyi Toplayan Şahıslara 365 Bin Lira Ceza Kesildi

Orkide ailesinin birçok yumrularının toprak altından çıkarılması ile elde edilen salep içeceğinin bitkisi Türkiye'de koruma altında. Bu bitkiyi yasa dışı yollardan toplayarak ticaretini yapmak ağır cezalarla karşı karşıya kalıyor. Sivas'ta koruma altında olan bitkiyi toplayıp sattıkları belirlenen 5 kişiye 365 bin lira ceza kesildi

Sivas'ta Koruma Altında Olan Bu Bitkiyi Toplayan Şahıslara 365 Bin Lira Ceza Kesildi

Orkide ailesinin birçok yumrularının toprak altından çıkarılması ile elde edilen salep içeceğinin bitkisi Türkiye'de koruma altında. Bu bitkiyi yasa dışı yollardan toplayarak ticaretini yapmak ağır cezalarla karşı karşıya kalıyor. Sivas'ta koruma altında olan bitkiyi toplayıp sattıkları belirlenen 5 kişiye 365 bin lira ceza kesildi.

5 KİŞİYE SUÇÜSTÜ YAPILDI AĞIR CEZA KESİLDİ

Sivas’ta koruma altında olan salep bitkisini toplayan 5 kişiye toplamda 365 bin lira idari para cezası kesildi.

Edinilen bilgilere göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Sivas İl Şube Müdürlüğü ekipleri kentte av koruma ve kontrol çalışması yaptı. Yapılan çalışmalarda toplanması yasak olan salebi toplayan 5 kişi suçüstü yakalandı. Yaklaşık 50 kilogram salebe el konuldu. Yakalanan 5 şahsa 2872 sayılı Çevre Kanuna Muhalefet'ten dolayı kişi başı 73 bin lira olmak üzere toplamda 365 bin Türk Lirası idari para cezası kesildi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 20:24

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE