Sigara içenler dikkat! Bu haber sizinle ilgili...

Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, "Korona hastalığı tanısı ile izlenen hastaların akıbetlerini belirleyen en önemli ve en yaygın risk faktörlerinden biri olarak, tütün kullanımı ön plana çıkmıştır" dedi. 

Sigara içenler dikkat! Bu haber sizinle ilgili...

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, Korona kaynaklı yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı olan hastaların yüzde 30'unun sigara içenlerden oluştuğunun tespit edildiğini bildirdi.

Öztürk, "31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada damar sağlığının korunması ile beyin kan dolaşımının sağlıklı şekilde işlemesinin, en önemli yaşam hedefleri arasında olduğunu açıkladı. 

Sigara ve tütün ürünleri kullanımının, bütün sağlık göstergelerine, özellikle de kalp-beyin damar hastalıklarına olan olumsuz etkilerinin bilimsel olarak kanıtlandığının altını çizen Öztürk, bu durumun, özellikle kalp ve beyin damarları ile ilgili hastalıkları önlemede en önemli mücadele alanlarından biri olduğunu ifade etti.

Şerefnur Öztürk

"KORONA HASTALARANIN YÜZDE 30'U SİGARA İÇİYOR"

Öztürk, Korona salgınının, tütün kullanımının olumsuz etkilerini daha da ön plana çıkardığını vurgulayarak, "Korona hastalığı tanısı ile izlenen hastaların akıbetlerini belirleyen en önemli ve en yaygın risk faktörlerinden biri olarak tütün kullanımı ön plana çıkmıştır." dedi.

Tütün tüketiminin ayrıca bağışıklık sistemine olan etkiler ve enfeksiyonlara duyarlılığı artırarak, sigara içenleri bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirdiğine işaret eden Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, "Yurt içi ve yurt dışı çalışmalarda, yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı olan korona hastalarının yüzde 30'unun sigara içenlerden oluştuğu tespit edilmiştir." bilgisini paylaştı.

hasta 

Kaynak: AA 

Sait Özseven

YORUM EKLE