Sarma Sigara İçenlere Kötü Haber! 6 Yıla Kadar Hapis Cezası Geldi

Türkiye'de sigara zamları nedeniyle anormal derecede pahalı olan yasal sigaralara alternatif olarak piyasada satılan sarma tütün yasaklandı. Sarma sigara olarak bilinen tütün maddesini, yapana, satana ve nakliye edene 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek

Sarma Sigara İçenlere Kötü Haber! 6 Yıla Kadar Hapis Cezası Geldi

Türkiye'de sigara zamları nedeniyle anormal derecede pahalı olan yasal sigaralara alternatif olarak piyasada satılan sarma tütün yasaklandı. Sarma sigara olarak bilinen tütün maddesini, yapana, satana ve nakliye edene 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

VATANDAŞ SARMA SİGARA İÇEMEYECEK!

Vatandaşın sigara zamlarından sonra yöneldiği tütün satışına yarından (1 Temmuz) itibaren cezai yaptırım uygulayacak. Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezai uygulama yürürlüğe giriyor. Yasa gereği bu türde satış yapanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Sigara kâğıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronları poşetlenip satılması 26 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yasak getirilmişti. Yasak 1 Temmuz Çarşamba günü yürürlüğe giriyor.

YASAĞA UYMAYANLARA AĞIR HAPİS CEZASI

Yasağa uymayanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Türkiye’de, yasa dışı açık tütün ürünleri, sayıları 25 bini bulan sokak aralarındaki tütüncü dükkânlarında ve internet üzerinden 300 binden fazla bağlantı üzerinden satılıyor.

Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren de Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanacak..

Tütün ürünlerinden 2019 yılında sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV vergisi elde edildi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 12:26

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE