Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 18 ve 40 Yaş Grubunun Aşı Tarihini Açıkladı

Koronavirüsle mücadelenin en önemli ayağı olan aşılama sürecinde 65 yaş grubu ve öncelikli meslek gruplarından sonra sıra 18 ve 40 yaş grubuna geldi. Bakan Koca, anılan kesime aşılamanın yapılacağı tarihi açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 18 ve 40 Yaş Grubunun Aşı Tarihini Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki günlerde Türkiye'de vatandaşın aşıyla ilgili yaşayacağı süreçleri tek tek açıkladı.

Koronavirüs aşılama sürecinin takvimini açıkalayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "3-4 ay içerisinde, yani yaz dönemi dahil olmak üzere 18 yaş ve üstü bütün vatandaşlarımızı aşılama noktasında çaba ve gayret içerisindeyiz" şeklinde konuştu.

koronavirüs aşısı

"BIONTECH AŞISI HAZİRAN SONUNA KADAR 30 MİLYON DOZ GELECEK"

Koca yaptığı değerlendirmede, "Sputnik V aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir. BioNTech aşısı ise haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacak. Toplam 90 milyon doza ulaşacak. Benzer şekilde Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek'' dedi. Bakan Koca, yaz döneminde 18 yaş ve üstü tüm vatandaşları aşılama konusunda da kararlı olduklarını söyledi.

18 YAŞ ALTINA AŞI YAPILACAK MI?

Bir basın mensubunun "18 yaş ve altı vatandaşlara aşılama yapılacak mı?" sorusuna Bakan Koca, şöyle yanıt verdi:

sağlık bakanı fahrettin koca

"Haziran ayı sonu itibarıyla 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz, bunda kararlıyız ayrıca yaz dönemi boyunca 18 yaş üstü vatandaşlarımızı, gençlerimizi de aşılamayı istiyoruz. Dolayısıyla şu an toplam sözleşmesini yaptığımız 240 milyon aşıdan bahsediyoruz. 100 milyon dozu Sinovac, bunun belirlenen takvimde gelmediğini de belirtmiştim önümüzdeki günlerde olumlu bir takım gelişmelerle sevkiyatın yeniden bu ay için başlayabileceğini tahmin ediyoruz. Bunun dışında Sputnik V aşısı için 50 milyon doz 6 ay boyunca teslim edilmek üzere anlaşma yapılmıştı, ayrıca Biontech ile ilgili daha önce 30 milyondu biliyorsunuz 90 milyon doz şeklinde sözleşme yapıldı. Haziran ayında 30 milyon doz geleceği şeklinde netliğe kavuşan miktarı söyleyebilirim. Dolayısıyla 3-4 ay içerisinde, yani yaz dönemi dahil olmak üzere 18 yaş ve üstü bütün vatandaşlarımızı aşılama noktasında çaba ve gayret içerisindeyiz."

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 19:13

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE