Rahim Alma Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

Rahim neden alınır? Rahim alındıktan sonrası süreç nasıldır? Rahim alma ameliyatları hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar...

Rahim Alma Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

Günümüz sınırlarında teknoloji her alanda o kadar çok gelişti ve her sektörde o kadar çok ilerledik ki artık; kadınsal problemlerin her birinde rahim alma işlemine başvururken şimdilerde ise almadan da problemler çözülebiliyor. Ancak bazı durumlar var ki tek çözümü rahimi almak oluyor. Peki ya en sık rahim alma nedenleri neler?

En Sık Görülen Rahim Alma Nedenleri

  • Rahim düz kasında meydana gelen iyi huylu tümörler
  • Adet dönemlerinin çok sancılı geçmesi olarak bilinen Çukulata Kistleri
  • Anormal kanamalar
  • Uzun süreli tedavilere dahi yanıt vermeyen kronik, rahim kaynaklı olan ağrılar
  • Rahim sarkması
  • Kanser

Rahim alma kararı alınmış olan bir hastada, rahim alma biçimi, rahim alma yöntemi, rahim alacak olan cerrahın deneyimi, hastanın istekleri göz önünde bulundurulur. Rahmin sarkık olması problemi aslında vajina sarkması ile bir arada görülen bir rahatsızlık olup birçok problemi de beraberinde getirebilmektedir. Eğer bu problem varlığında rahim alınırsa problem ve getirileri tamamen ortadan kalkacaktır. Hatta tehlikeli ve sancılı bir süreç olan bu sarkma için alınacak olan rahim sonrası günlük hayata dönme hızlanır, kişiye oldukça fazla konfor verir.

Rahim alma ameliyatları genelde karından açılan 3 cm kesi ile yapılmakta olup, kimi zaman yarım santimetre yerler açılarak borular kullanılarak da yapılabilmektedir. Rahme ve bütün yapılara kamera ile girilerek direkt görüntüler ile işlemler tamamlanmış olur. Robotik cerrahi de denilebilen bu ameliyatlarda kanamanın çok düşük miktarda olması da avantajlar arasında sayılmaktadır. Bu nedenle de kısa sürede iyileşme gerçekleşir.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Kapalı rahim alma ameliyatı olarak bilinen bu ameliyatta öncesi hazırlıklar yapılmaktadır. Bunlar arasında tabi kişinin sağlık durumu vs. dikkate alınır, çünkü genel anesteziye başvurulmaktadır. Hastanın kullandığı ilaçlar vs. varsa bunlar da aynı şekilde düzenlenecek ve ameliyata tam bir hazırlık sağlanmış olacak. Ayrıca hangi ameliyat olursa olsun zaten kural olan; ameliyat sabahı ve bir önceki gece hiçbir şey yememek oldukça önemlidir. Ameliyat gecesi, bağırsakların boşalmasını sağlayan lavman işlemleri yapılabilir ve böylelikle süreç kolaylaştırılır.

Rahim Ameliyatı Sonrası Değişiklikler Nelerdir?

Rahim alma ameliyatı, genel olarak kişiye fiziksel ve ruhsal olarak değişiklikler verir. Fiziksel olarak bakıldığında karın içinde düzenlemeler meydana gelir. Örneğin rahim olan yerde artık bağırsaklar vardır ve bunun etkisiyle menopozda değilseniz, yumurtalıklarınız alınmışsa sıcak basmaları ve terlemeler yaşayabilirsiniz. Adet kanaması da artık yaşamayacaksınız.

Ruhsal değişimlere bakacak olursak da bu genelde kadınların kendi bakış açısı ile alakalıdır. Menopoza girmiş gibi stres, doğurganlık kaybetme hissi gibi duygular ile rahatsız edici bir psikoloji altına girilebileceği gibi herhangi bir problem yaşamadan da bu süreç ilerletilebilir.

  

Cinsel olarak değişimler de görülebilmektedir. Rahim olmadığı için orgazm olma sırasında rahim kasılması olmayacaktır. Eğer yumurtalıklar alınmadıysa hormon olarak etkilenilmez ve hatta gebelik riski olmadığı için doyasıya cinsel ilişki tadılabilir. Eğer yumurtalıklar alındıysa da vajinada kuruluklar olabilir. Bunun için de sulandırıcı ilaçlar, vajina kayganlaştırıcılar vs. kullanılabilir.  

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2020, 18:42

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE