Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Korkunç Mutant Virüs Uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Koronavirüs takvimi ve gelinen son durumla ilgili açıklamaları neye işaret ediyor. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bakanın açıklamalarını değerlendirip korkunç bir mutant virüs uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Korkunç Mutant Virüs Uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 29 Nisan itibarıyla uygulanan 2 haftalık tam kapanma sürecinin vaka sayılarını düşürdüğünü açıkladı. 

 Koca, "Sıkılaştırılmış kısıtlamalar ile vaka sayısındaki düşüş hızının da daha da artacağı öngörülmektedir. Kısıtlamalara uyum iyi seviyede başladı. Böyle devam etmesi halinde bayram sonrasında çok daha öngörülebilir planlar yapabileceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın açıklamalarını değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bu azalmaları ve artmaları her zaman bir önleme ya da aşıya bağlamak doğru değil" ifadelerini kullandı.

prof. dr mehmet ceyhan

"TÜRKİYE'YE ÇOK TEHLİKELİ BİR MUTANT VİRÜS YAYILMIŞ DURUMDA"

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Koronavirüsle sürecinden gelinen son durumla ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Habertürk televizyonunda canlı yayına katılan Mehmet Ceyhan, "29 Nisan'da başlayan kısıtlamalara bağlı vaka düşüşü beklemiyoruz. Vaka sayılarındaki değişimi ona bağlamak yanlış" dedi. Tam kapanma'nın vakalar üzerindeki etkisinin bir hafta ila 10 gün içerisinde görüleceğini söyleyen Mehmet Ceyhan, "Bu azalmaları ve artmaları her zaman bir önleme ya da aşıya bağlamak doğru değil. Çok bulaşıcı bir mutant virüs Türkiye'de yayılmış durumda, yenileri de geliyor maalesef" diyerek yüz yüze olduğumuz tehlikeye dikkat çekti.

"18 YAŞ ALTI GRUP UNUTULMAMALI"

"Unutulmaması gereken grup 18 yaş altı" diyen Mehmet Ceyhan, üç firmanın 18 yaş altının aşılanmasıyla ilgili olarak yoğun çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Türkiye'nin bu üç firmadan BioNTech/Pfizer ile ilişkisi olduğunu söyleyen Ceyhan, Moderna ve Johnson & Johnson'la Türkiye'nin bir ilişkisi olmadığını hatırlatıp, Sağlık Bakanlığı'na şu çağrıda bulundu:

"Bizim şimdiden çocuklar için olan aşıyı satın alıp stoklayacak mıyız, yoksa anlaşmalar mı imzalayacağız; garanti altına almamız lazım. Öbür türlü çocuklara aşılama yapamayacağız. Çocukların yurt dışına giriş ve çıkışında sorunlar olur. Ve bu pandemiyi toplumda bitirmemiz zorlaşır."

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 20:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER