Neden mi Kahvaltı Yapmalıyız? İşte Harika 4 Neden

Güne başlangıç için muhteşem bir kahvaltıya ne dersiniz? Kahvaltı yapmak vücut için oldukça önemli. Peki ya yapmazsanız? İşte kahvaltı sevmeyenlere yapmaları gerektiğini açıklayan 4 harika neden...

Neden mi Kahvaltı Yapmalıyız? İşte Harika 4 Neden

    Kahvaltı kavramı ülkemiz sınırlarında ince bir çizgidir. Kiminin asla uğraşmak istemeyip bir kahve ile geçirdiği, kiminin bayılarak hazırlayıp yediği bir öğün… Hafta içi aksatılma olasılığı yüksek olan, uzun sohbetler içeren ve günün belki de en uzun öğünü olan kahvaltı, hafta sonları ise özene bezene hazırlanıp herkesin sofrada olduğu bir toplantı masasıdır işte. Kahvaltı yapmayanlar, kahvaltı yapmaya üşenenler, buyurun söz sizde! Kahvaltı yapmak oldukça önemli ki bilimsel olarak da açıklanmış olan nedenleri mevcuttur. İşte neden kahvaltı yapmalıyım sorusunun yanıtları…

Metabolizmanın Mazotudur Kahvaltı

    Sabahları uyandığımızda ortalama 8-10 saatlik bir açlık ile uyanıyoruz ve bu süreçte sindirim sistemi oldukça sakin, bu sakinliği ödüllendirmek ve dinlenmeyi güzel açmak gereklidir. Bu aşamada yapılacak olan şey aslında sindirim sisteminin uyarılması ve uyandırılmasıdır. Metabolizmanın aktif olarak çalışması, vücudun dengede olması vs. için sağlıklı çalışan bir sindirim sistemine ihtiyacınız olacak.

   Metabolizmayı uyarıp yormamak adına yeterli derecede protein ve dengede karbonhidrat içerikli bir kahvaltı tercih etmelisiniz. Yapılan tüm çalışmalar gösteriyor ki kahvaltılar daha çok karbonhidrat ağırlıklı oluyor. Protein kahvaltıda oldukça önemli!

Bol proteinli kahvaltıyı sağlamak için de ilk evrede süt ve ürünlerine ihtiyacınız olacak. Bunların yanında sebzeler, yumurta ile günlük besin gereksiniminin büyük kısmını karşılamış olacaksınız.

Kilonun Korunması İçin Önemli ve Gereklidir

   Yapılan tüm bilimsel araştırmalar doğrultusunda hazırlanan raporlara göre kahvaltı yapılan bir günde insan vücuduna öğle ve akşam saatlerinde daha az kalori girdiği yönündedir. Kahvaltı yapmak gün içi iştah kontrolü sağlamaktadır.

Kan Şekerinin Kontrolü Kahvaltının Elinde

    Özellikle diyabet hastalarının karşılaşacağı tehlikeli durumların başında gelen hipoglisemiden korunabilmek adına gün içinde kan şekerinin dalgalanması önlenmelidir. Bunu sağlayan en iyi faktör de kahvaltıdır aslında. Hem güne zinde başlamak hem dekan şekeri düzeyinin korunabilmesi adına kahvaltı olmazsa olmazdır. Kan şekeri dalgalanmalarını önleyen kahvaltı tipi maksimum 400 kalori içeren kahvaltıdır.

Ayrıca yapılan tüm araştırmalar kahvaltı öğününün atlayan insanların kalp çevresinde ve damarlarında yağ birikimi meydana geleceği, sert damarlanmalar olacağı da kanıtlanmış olan sonuçlardır.

İş ve Okul Hayatında Başarı Sağlar

    Kahvaltı yapmanın güne zinde başlama üzerinde oldukça büyük etkileri olduğunu söylemiştik. Bu zindelik ile iş ve okul hayatında odaklanma kolaylaşır ve bununla birlikte başarı oranında da büyük artışlar yaşanır. Güne erken başlayarak aktif bir sindirim sistemine sahip olabilir ve aktif kan dolaşımı ile daha fazla hareket etmeyi başarabiliriz.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE