Maskenizi Buzlukta Bekletip Kullanın, Bakın Ne Oluyor!

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan maskeleri ne kadar doğru kullanıyoruz? Maskeleri ıslak ve soğu kullanmak normal mi? Herhangi bir sakıncası var mı?

Maskenizi Buzlukta Bekletip Kullanın, Bakın Ne Oluyor!

   Adana ve Antalya gibi sıcaklığın ortalama üzerinde olduğu yerlerde maskelerini buzluktan çıkartıp, buzdolabında bekletip ya da ıslatıp kullanan çok fazla insan var. Serinlemek amaçlarıyla yapılan bu müdahaleler maskelere nasıl bir etki yaratıyor? Islatılan bu maskeler ne kadar etki ediyor? Mikrop ve virüslere karşı koruyucu olabiliyor mu? İşte bütün bu detayları sizler için topladık…

Maskenizi Buzlukta Bekletip Kullanın, Bakın Ne Oluyor!

Geçen haftalarda Basra alçak basınç sebebiyle dünya üzerinde birçok yerde rekor sıcaklıklar meydana geldi. Kiminde sıcaklıklar uçarken kiminde yerlere indi. Sıcaktan bunalan vatandaşlar da sıcaklığını geçirebilmek adına birçok yola başvuruldu ki bu yollardan maskeler de nasibini aldı.

Maskenizi Buzlukta Bekletip Kullanın, Bakın Ne Oluyor!

Pandemi süreciyle hayatımıza giren virüs, beraberinde maske takma zorunluluklarını da getirdi. Maske takmak zorunda olan vatandaşlar, maskelerini ıslatarak, buzdolabında bekleterek soğukluğunu arttırmaktadır. Bu konuyla alakalı olarak ıslak maske kullanımın ne kadar etki ettiğine yönelik araştırmalar yapıldı ve uzmanlar, maskenin ıslak kullanılmaması gerektiğini açıkça söyledi. Çünkü bu tür kullanımlarda maskenin etkinliği azalırmış ki tam tersi mikropları ve virüsü daha fazla üzerinde tutarmış.

Maskenizi Buzlukta Bekletip Kullanın, Bakın Ne Oluyor!

Şimdiki bilgilerimizin ışığı altında söylemeliyiz ki nemli olan bütün ortamlar, mikroorganizma, bakteri gibi küçük canlıların yaşayabileceği ortamlardır. Yani buralarda bizi kolaylıkla enfekte edebilirler. Bu da ıslak maske kullanımının yanlışlığını kanıtlar niteliktedir.

Maskenizi Buzlukta Bekletip Kullanın, Bakın Ne Oluyor!

Yere Atılan Maskeler Büyük Bir Tehlike

   Yere atılan maskelerin çevre sağlığı için çok büyük bir tehdit oluşturduğunu dile getiren uzmanlar, onların gereksiz bir atık olduğunu ve doğada kolaylıkla yok olmadığını da ekledi. Çevre sağlığı için olumsuz etkiler oluşturan maskeler, dolaylı yoldan insan sağlığını da olumsuz etkiler. Hastalıktan korunmak için kullandığımız maskeleri yere atarak çevre sağlığını ardından kendi sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. Hatta bir başkası bu maskeleri yerden almak isterse o kişiye de hastalığın geçebilme olasılığı oldukça yüksektir. Evde, normal çöp kutularına atabiliriz, yeter ki atılan çöp kutusu ya da çöp yeri barınaklı bir kutu olsun. Elimizi de bu maskeyle uğraşma sonrasında hemen yıkamalıyız.

Maskenizi Buzlukta Bekletip Kullanın, Bakın Ne Oluyor!

Eldiven Kullanımı Neden Bu Kadar Tehlikeli?

   Eldiven kullanımına uzmanların büyük kısmı karşı ve eldiven kullanan kişilerin eldivenlerine güvenerek ellerini yıkamadığı dikkat çeken bir konudur. Burada yanlış bilinen konu ise o eldivenlerle her yere dokunuyor ve sonra saçımızı, yüzümüzü düzeltiyoruz; bu da dolayısıyla büyük bir tehlike arz ediyor. Maske düzeltiliyor, çantaya dokunuluyor derken her yerden mikropları taşıyan o eldivenlerle kendimize tehlike oluşturuyoruz. Burada da sanki eldiven bir tehlike arz etmiyormuş gibi bir algı oluşturuluyor ve bu tabi ki yanlış bir konu Yani eldiven takıyorsanız da hijyen kurallarına uymalısınız takmıyorsanız da… Yani önemli olan eldiven takmak değil el hijyenine dikkat etmektir.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE