Koronavirüse Karşı Hayat Kurtaran Sayılar: 20 Saniye, Yüzde 60, 2 Litre

Ölümcül koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Uzmanlar her fırsatta korunmanın önemine dikkat çekiyor. Peki koronavirüse karşı alınan önlemleri ne kadar süre yapmalıyız?

Koronavirüse Karşı Hayat Kurtaran Sayılar: 20 Saniye, Yüzde 60, 2 Litre

Çin’den ortaya çıkan ölümcül koronavirüs, ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına aldı. Koronavirüs riskine karşı önlemler alarak riskten kendinizi kurtarabilirsiniz. Peki bu önlemleri ne kadar süre yapmalıyız?

20 SANİYE YIKAYIN

Hijyen, virüslerde en çok dikkat edilmesi gereken nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden ellerinizi sık sık, bol su ve sabunla en az 20 saniye yıkayın.

YÜZDE 60 OLMASINA DİKKAT EDİN

Dezenfektan ürünlerde alkol oranının minimum yüzde 60 olmasına dikkat edin. Ancak dezenfektanlar su ve sabun kadar etkili değil. O yüzden ellerinizi sabunlamayı unutmayın.

3 BÖLGEDEN UZAK DURUN

Ölümcül koronavirüs öksürük ve hapşırık sonucu ortaya yayılan damlacıkların solunmasıyla bulaşıyor. Bu damlacıklarla kirlenmiş yüzeylere dokunma riskine karşılık kirli ellerinizi göz, burun ve ağzınızla temas ettirmeyin.

3 ADIM MESAFE KOYUN

Koronavirüsün bulaşmasını engellemek adına selamlaşmak için tokalaşmayın, sarılmayın ve öpüşmeyin. Bunun yanı sıra iletişim kurduğunuz kişilerle aranıza en az 3-4 adım (1.5 metre) mesafe koyun.

BİR KEZ KULLANIN

Öksürük ve hapşırma sırasında tek kullanımlık mendiller tercih edin. Kullandıktan sonra ise atın. Mendilin olmadığı durumlarda ise dirsek içinden yararlanabilirsiniz.

10 DAKİKA HAVALANDIRIN

Virüsler, kapalı ortamlarda daha hızlı yayılır. Bu yüzden her saat başı 10 dakika kadar havalandırma yapabilirsiniz.

BOL SEBZE-MEYVE TÜKETİN

Yeterli ve dengeli beslenme bağışıklık sistemi için büyük önem taşıyor. Bu yüzden bol miktarda sebze ve meyve tüketimine önem verin.

EN AZ 2 LİTRE SU İÇİN

Bol miktarda su içmeyi ihmal etmeyin. En az 2 litre su içerek virüsün üst solunum yolunda kalma süresini kısaltabilirsiniz. Su içmenin bağışıklık sistemine de destek olduğunu unutmayın.

Ferhat Er

Magazin dünyasına dair son gelişmeleri ve merak edilenleri en doğru, en özel biçimde aktarmaya çalışıyoruz. Haberlerimizle ilgili yorumda bulunabilir ya da sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER