Koronavirüse Karşı Evde Alınması Gereken Temizlik Önlemleri

Koronavirüs salgını pandemik ilan edildi. Uzmanlar kişisel temizliğin yanında ev temizliğine de önem vermemiz konusunda uyarıyor.

Koronavirüse Karşı Evde Alınması Gereken Temizlik Önlemleri

Evde temizlik yapmanın ince ayrıntıları var. Üstünkörü yapılan temizlik bizi bakteri ve mikroplarda koruyamayabilir. Sizin için temizliğin püf noktalarını derledik. Ayrıca temizlik yaparken kimsayasal çamaşır suları yerine doğal çamaşır suyu kullanmanız sağlığınız açısından önemlidir. 

TRABZANLAR VE KAPI KOLLARI

Mikroplar kapı kollarında, korkuluklarda, lambalarda, musluklarda kısacası elle temas edilen her yerde hızla çoğalır. Bu yüzeyleri haftada bir kez sterilize etmeniz gerekir. Ellerimizin dokunduğu her yere de bu mikroplar taşındığı için günde en az iki kez temiz bir bezle kapı kollarını, prizleri silerek oluşacak bakterileri yok edebilirsiniz.

KLOZET

Tuvalet kapağı açık bırakılarak sifon çekilirse mikroplar banyonun her yerine yayılır. Kötü mikropları sınırlandırmak için haftalık olarak klozeti temizleyin ve kapağını kapatın.

EVCİL HAYVAN KAPLARI

Evcil havyanlara yemek ve su verilen kaplarında hijyenine dikkat etmeniz gerekiyor. Haftada en az iki defa deterjanlı suyla temizlenmesi gerekiyor. Özellikle peluş oyuncaklar sürekli çocukların elinde olduğu için devamlı olarak yıkanması gerekiyor. Peluş oldukları için çok toz toplayabilir ve üzerinde bakteri barındırabilir.

TELEVİZYON KUMANDASI

Mikropların var olduğu yerler özellikle herkesin dokunduğu telefon, sehpa, televizyon kumandası gibi sık kullanılan eşyalar. Gün içerisinde bu objeleri dezenfektan mendillerle sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin.

MAKYAJ ÇANTASI VE MALZEMELERİ

Makyaj malzemeleri koyulan çantalar tam bir mikrop yuvası! Her yere taşınan bu çantaları da olur olmaz her yere koyarız. Mikrop yuvasına dönüşen bu çantaları sabunlu suyla temizlemek gerekiyor.

EVİNİZİ TEMİZLERKEN HANGİ DOĞAL ÜRÜNLERİ KULLANABİLİRSİNİZ?

Herkes iyi kokan, ellere zarar vermeyen ve aynı zamanda mikropları ve bakterileri evden uzak tutan ürünleri kullanmayı sever. Buradaki karmaşık kısım, bu ürünlerin aynı zamanda çevreye oldukça zararlı olan pek çok kimyasal madde içermesidir. Bunların pek çoğu zehirlidir ve çoğu yavaş yavaş ellerinize zarar verir. Sizin için evdeki bakterileri ve mikropları yok eden kimyasal içermeyen doğal ürünleri paylaştık

KARBONAT

Birçok kişinin bildiği gibi kullandığınız ürünlerin çoğu zehirlidir. Bunların yerine kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri de karbonattır. Tencereleri, tavaları ve tabakları yıkayabilirsiniz. Yüzeyleri, fayansları, küvetleri, lavaboları vb. silebilirsiniz. Fırını, mikrodalgayı ve mobilyaları temizleyebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

Doğal elma sirkesini cam, mikrodalga, duşakabin ve makyaj lekeleri için kullanabilirsiniz. Cam için; bir beze bandırılmış bir miktar sirkeyle bardaklarınızdan ve fincanlarınızdan yağları sökebilir ve onları parlatabilirsiniz. Ardından sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır. Mikrodalga fırınları temizlemek için sirke birebirdir. Sirke içeren ufak bir bardağı mikrodalga fırının içerisine yerleştirin ve fırını yaklaşık 4 dakika kadar çalıştırın. Sirkeden çıkan buhar fırının içerisindeki kirleri yok eder. Elma sirkesi ayrıca kıyafetlerinizden makyaj lekelerini çıkarmak için de mükemmel bir kaynaktır. Su ve sirke karışımına bandırılmış bir bezle kıyafetlerinizi hafifçe silmeniz bu sorunu çözer.

LİMONUN GÜCÜ

Limon evinizin pek çok alanında kullanabileceğiniz mükemmel bir kaynaktır. Kkokusu güzeldir, yağ sökücü ve beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca, limon suyu bakteri öldürücü ve antiseptik özelliklere de sahiptir ve bu nedenle temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan bir bileşendir.

Limon beyaz kıyafetlerinizin rengini geri kazanması açısından mükemmel bir üründür. Ne mi yapmanız gerek? Çamaşırları yıkarken yarım fincan limon suyunu çalkalama aşamasında makineye boşatın. İnanılmaz sonuçlara tanık olacaksınız. Bulaşıkları elde veya bulaşık makinesinde yıkarken bunlara birkaç damla limon eklerseniz yağların daha kolay yok edildiğini görürsünüz. Yarım bir limonu buzdolabına koyun ve kötü kokuların nasıl yok olduğunu görün. Limon aynı zamanda mutfaktaki (ahşapta, bezlerde, camlarda, vs.) herhangi bir lekeden kurtulmak için de bire birdir. Az bir miktar suya birkaç damla limon suyu eklerseniz mükemmel bir temizlik maddesi elde edersiniz.

DOĞAL ÇAMAŞIR SUYU NASIL YAPILIR?

Birçok uzmanın Corona virüsü açıklamaları doğrultusunda evdeki mikrobu ve bakterileri yok edecek en etkili yöntemlerden biri de çamaşır suyudur. Ancak çamaşır suyuna alerjisi olanlar ve rahatsızlık duyanlar için ev yapımı çamaşır suyu tarifi paylaşıyoruz. Evde doğal çamaşır suyu yapıp, herhangi bir kimyasala maruz kalmadan, alıştığınız hijyene sağlığınızı riske atmadan ulaşmanız mümkün…

Ev yapımı çamaşır suyu için gerekli olan malzemeler: 

Sprey şişesi, 1 fincan oksijenli su, 1/2 su bardağı beyaz sirke, 1/2 su bardağı su, 1 çorba kaşığı limon suyu ve limon uçucu yağı.

Nasıl yapılır? 

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıp, sprey şişesine koyun ve ağzını sıkıca kapatıp karanlık bir alanda muhafaza edin ve en önemlisi koyu renk bir sprey şişesinde muhafaza edin ki ışıkla teması kesilsin.Yaptığınız bu çamaşır suyunun ömrü 1 ay, ölçüleri isteğinize göre orantılı olarak azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Nasıl kullanılır? 

Bu ev yapımı çamaşır suyu da önceden kullanmış olduğunuz kimyasal çamaşır suyu gibi yine aynı şekilde kullanabilirsiniz. Mutfak ve banyo lavabolarınıza, duşakabinlerinize, klozetlerinize sıkıp, bekletip, ovalayarak durulayabilirsiniz. Yerleri silerken yine bu ev yapımı çamaşır suyunu hazırlamış olduğunuz yer silme suyunuzun içine 1 kahve fincanı kadar ekleyip, yerleri silebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 21:36

Burak Akbaba


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER