Koronavirüs ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Ölümcül koronavirüs ile ilgili vaka sayısının yükselmesiyle birlikte insanların paranoyası da arttı. Özellikle sosyal medyada koronavirüs ile ilgili birçok söylenti dolaşıyor. Peki koronavirüs nasıl bulaşır? Korunmak için ne yapmalıyız? Bugüne kadar doğru bildiğimiz yanlışlar ne?

Koronavirüs ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Çin’den tüm dünyaya yayılan koronavirüs ile ilgili vaka sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bu durum insanlarda paniğe neden oluyor.

Koronavirüsten korunma ile ilgili özellikle sosyal medyada birçok söylenti dolaşıyor. Peki koronavirüs nasıl bulaşır? Korunmak için ne yapmalıyız? Bugüne kadar doğru bildiğimiz yanlışlar ne? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

VİRÜSLERİN CANLI KALABİLDİĞİ SAAT SÜRESİ

Solunum yolları virüsleri birkaç saat canlı kalabilir. Bu süre yüzeye göre değişiklik gösterebilmekte. Metal yüzeyler için bu durum 24 saate ulaşabilmekteyken karton benzeri yüzeylerde ise virüsün canlı kalma süresi 3 saat.

İLK SAATLERİN ÖNEMİ

Virüsün cansız bir yüzeye bulaşması ile birlikte etkisi ve hastalık yapma kabiliyeti gittikçe azalmaya başlıyor. Yani bir virüsün etkisi yüzeye bulaştığı ilk saat ile 24’üncü saatte aynı kalmıyor.

MARKET POŞETLERİ İLE VİRÜS BULAŞIR MI?

Bugünlerde en önemli şey alışveriş oldu. Peki market poşetlerinden virüs bulaşır mı? Uzmanlar, poşetlerin ortalıkta fazla gezdirilmediği sürece eve sokulabileceğine dikkat çekiyor. Ancak dışarıdan alınan ürünler paketlenmiş de olsa elleri yıkamak büyük derecede önemli.

CEP TELEFONUNUN TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Koronavirüs ile ilgili en büyük tehlikelerden biri ise cep telefonları. Günlük hayatın vazgeçilmezi haline gelen telefonlar her yere konulmamalı. Mümkün olduğu kadar kulaklık kullanmayı tercih edin. Belirli aralıklarla telefonları temizlemeyi de unutmayın.

AYAKKABILARA DİKKAT EDİN

Hasta insanların tükürüğünde ya da balgamında virüs yükü daha fazla. Bundan dolayı hasta insanların tükürdüğü yerlere basmamak büyük önemli. Çünkü ayakkabılar aracılığıyla virüs taşınabilir hale gelecektir. Bu sebepten dolayı ayakkabıların mutlaka kapının önünde çıkarılması ya da içeri alındıysa kağıt üzerinde bekletilmesi ve ellerin yıkanması büyük derecede önemli.

VİRÜS HAVADA ASILI KALMIYOR

Virüsler havada asılı kalamıyor. Bir ya da iki metreden uzağa da gidemiyor. Bundan dolayı en az bir metrelik sosyal mesafeyi koruduğunuzda, çok dokunulan yüzeylerden uzak durduğunuzda veya ellerinizi yıkadığınızda virüsün bulaşma riski bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 13:48

Ferhat Er

Magazin dünyasına dair son gelişmeleri ve merak edilenleri en doğru, en özel biçimde aktarmaya çalışıyoruz. Haberlerimizle ilgili yorumda bulunabilir ya da sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER