Kırmızı lahananın faydaları nelerdir?

Kırmızı lahana tüm sebzelerin en faydalılarından biri

Kırmızı lahananın faydaları nelerdir?

Kırmızı lahana sevilen ancak ne denli faydalı olduğu gözden kaçırılan bir sebze. Mor lahana da denilen kırmızı lahana brassica cinsinden bir sebze, bu sebze grubundaki diğer sebzeler Brüksel lahanası, brokoli, lahana gibi besin değeri yüksek sebzeler ve tabi ki kırmızı lahananın da besin değeri yüksek. Çiğ, pişmiş, fermente edilerek yani turşusu yapılarak tüketilebilen kırmızı lahana dahil olduğu sebze grubunun en faydalı üyesi. Kırmızı lahananın faydaları hakkında bilgi edinince bu lezzetli sebzeyi çok daha fazla seveceksiniz.

Kırmızı lahana çok besleyicidir

Kırmızı lahananın kalorisi çok düşüktür, buna karşın çok besleyicidir. A vitamini, C vitamini, K vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, protein, potasyum, tiamin, kalsiyum, demir, magnezyum, bakır, çinko, fosfor içerir. Yani kırmızı lahana yediğinizde tüm bu besinleri alırken kalorisi düşük olduğu için kilo almazsınız.

Güçlü bir antioksidandır

Serbest radikallerin hücrelerde sebep olduğu oksidasyonu önleyen antioksidanlar sağlık ve güzellik için çok önemlidir ve kırmızı lahana müthiş bir antioksidan kaynağıdır. C vitamini, antosiyaninler, flavonoid gibi birçok antioksidan içerir, kırmızı lahana antioksidan açısından akrabası lahanadan çok daha zengindir.

İltihap önleyicidir

Vücuttaki iltihaplar birçok hastalığa zemin hazırlar ve kırmızı lahana iltihapla mücadeleye yardım eder. İçerdiği sülfür bileşiği sülforafan antienflamatuar yani iltihaplanma önleyici etkiye sahiptir. Kırmızı lahanayı yemenin yanı sıra yapraklarını cilde uygulamak da iltihaplanmayı azaltır. Örneğin artrit yani eklem iltihabı olan kişiler dizlerine düzenli olarak kırmızı lahana yaprakları uygulayarak iltihabın azalmasını sağlayabilirler, bu muhteşem sebze iltihaba karşı bu denli etkilidir.

Kalp dostudur

Tüm antioksidan yiyecekler gibi kırmızı lahana da kalp dostudur. Düzenli olarak bu sebzeyi yemek yüksek miktarda antioksidan almayı sağlar ve bu da hem kan basıncını düşürür hem de kalp sağlığını korur. Kırmızı lahana 36’dan fazla antosiyonin içerir ve antosiyoninlerin de kalp krizi riskini azalttığı belirlenmiştir.

Kemikleri güçlendirir

Kırmızı lahana, kalsiyum, manganez gibi kemik gelişimi ve kemik yoğunluğunu korumak için gerekli olan birçok mineral içerir. K vitamini de içermesi düzenli olarak bu sebzeyi tüketen kişilerde osteoporoz riskini büyük ölçüde azaltır. Bunun sebebi K vitamininin kemiklerdeki kalsiyumu korumak için gerekli olan protein miktarını artırmasıdır.

Bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir

Kırmızı lahana lif açısından da zengindir, yeterli lif alımı bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca antienflamatuar etkisi de kırmızı lahananın bağırsak sağlığını korumasında rol oynayan bir etkendir. Hatta günde 1 litre kırmızı lahana suyu içmek bağırsak ülserlerinde iyileşme bile sağlayabilir. Yani kırmızı lahananın faydalarından biri de bağırsak fonksiyonlarını iyileştirip sindirim sistemini korumasıdır. 

Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır

Kırmızı lahananın içerdiği sülforaphane ve antosiyaninler bu sebzenin bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olmasını sağlar. Kırmızı lahananın meme ve kolon kanserine karşı koruyu etkisi vardır, ayrıca sülforaphanenin kanser hücrelerinin yayılmasını önlediği hatta kanserli hücreleri öldürdüğünü gösteren araştırmalar yapılmıştır, bu bileşenden bol miktarda içermesi kırmızı lahanayı kansere karşı en etkili sebzelerden biri haline getirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kırmızı lahananın bol miktarda C vitamini içerdiğini belirtmiştik, C vitamini en güçlü antioksidanlardan biridir ve bu da bu sebzenin bağışıklık sistemini güçlendirmesini sağlar. C vitamini ayrıca zararlı mikroplara karşı ilk savunma hattını oluşturan beyaz kan hücrelerinin oluşumunda da rol oynar. Özellikle kış aylarında bolca kırmızı lahana yemek gripten korunmaya da yardım eder.

Kilo vermeye yardım eder

Besleyici ama kalorisi düşük bir sebze olan kırmızı lahana yüksek lif içeriği ile de zayıflamaya yardımcı olur. Lif sindirimi arttırır, besin değerleri yüksek olduğu için tokluk hissi verir. Yani kilo vermek istiyorsanız diyetinize kırmızı lahana eklemeniz kilo vermenizi kolaylaştırır.

Hande Celensu

YORUM EKLE