Kerevizin faydaları öyle çok ki!

Kerevizin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok, bu leziz sebzeyi bolca tüketerek daha sağlıklı olabilmek mümkün.

Kerevizin faydaları öyle çok ki!

Kış mevsimin en güzel yanlarından biri de her biri birbirinden lezzetli ve faydalı olan kış sebzeleri. Soğuk kış aylarının bizlere armağanı olan en faydalı sebze ise tabi ki kereviz. Kelimenin tam manasıyla bir şifa deposu olan kerevizin faydaları bu sebzeyi sevmeyenlerin bile sofralarında bolca kerevize yer vermesi için yeterli bir sebep. İşte karşınızda kış aylarının lezzet ve sağlık şampiyonu kerevizin faydaları.

Kereviz mükemmel bir antioksidan kaynağıdır

Antioksidanlar hücreleri, damarları ve organları oksidatif hasardan koruyan maddelerdir ve kereviz müthiş bir antioksidan kaynağıdır. C vitamini, flavonidler ve beta karoten içeren kereviz antioksidan etkisi sayesinde enfeksiyonların önlenmesinde de etkilidir.

Kereviz sindirim sistemine çok faydalıdır

Hem antioksidan hem de antienflamatuar bir sebze olan kereviz tüm sindirim sistemine ama özellikle mideye çok faydalıdır. Apiuman olarak bilinen bir bileşik içeren kerevizdeki pektin bazlı bazı polisakaritler mide ülseri vakalarının azalmasında etkilidir. Mide zarının iyileşmesine yardımcı olurlar. Sulu ve lifli bir sebze olması da kerevizin sindirim sistemine faydalı olmasının diğer sebepleridir.

Kolesterolü düşürür

Kerevizin faydaları arasında atlanmaması gerekenlerden biri de kolesterolü düşürücü etkisidir. Kereviz düşük kalorili oluşu, lif açısından zenginliği ile kolesterolün düşmesini sağlar. Kereviz kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterol seviyesini de yükseltir.

Kilo vermeye yardım eder

Kereviz sağlıklı kilo kaybı için tüketilebilecek en ideal besinlerden biridir. Kerevizin kilo kaybı için ideal olmasının birkaç sebebi vardır, ilki kalorisinin düşük, ikincisi de lif oranının yüksek olmasıdır. Lif oranının yüksek olması sayesinde kereviz yemeklerden sonra daha uzun süre tok hissetmeyi de sağlar. Neticede tüm bunlar kereviz ile çok daha kolay kilo kaybetmeye yardımcı olur.

Kanseri önleyici etkisi vardır

Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri ve uzmanlar kanser ile beslenmenin direkt ilişkisi olduğunun altını çiziyorlar. Kimi besinler kansere neden olabiliyorken kimileriyse kanserden koruyor ve kereviz kanseri önleyen besinlerin ilk sıralarında yer alıyor. Kereviz poliasetilenler isimli kanseri önleyen bileşiklerden çok sayıda içerir, ayrıca serbest radikaller ile savaşan apigenin ve luteolin açısından da zengindir. Kerevizin içerdiği flavonoidlerin pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü, luteolinin ise meme kanserini önlediği belirlenmiştir. Yani kereviz kansere karşı gerçekten de en etkili sebzelerden biridir.

Diyabet (şeker) hastalığının tedavisine yardımcı olur

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın hastalıklardan biri olan diyabet yani şeker hastalığı için de müthiş koruyucu bir sebzedir kereviz. İçerisinde K vitamini vardır ve bu vitamin insülin duyarlılığını artırır, glikoz metabolizmasını destekler, tüm bu özellikleriyle kereviz diyabet riskini azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yazımızın birçok yerinde kerevizin antioksidanlar açısından çok zengin olduğunu belirtmiştik, bunun yanı sıra bu kış sebzesi kelimenin tam manasıyla bir C vitamini deposudur. Antioksidanlar ve C vitamini sayesinde kereviz bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Özellikle kış aylarında bu kış sebzesini bol miktarda tüketmek grip gibi kış hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

Sinir sistemine iyi gelir

Sinir sistemini düzenleyen ve sakinlik hissi uyandıran esansiyel yağlar içeren kereviz magnezyum açısından da zengindir, tüm bunlar kereviz tüketmenin insanı rahatlatmasına, uykuya dalma zorluğu çekenlerin daha rahat uyumasına yardım eder. Kereviz yemek stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini de düşürür, yani stres ve sinirlilik sorunları yaşayanların düzenli kereviz tüketmesi bu sorunlarında azalma elde etmelerini sağlar.

Mide ekşimesini azaltır

Mide borusundan yukarıya doğru hareket eden asidi nötralize eden alkali bir besin olan kereviz içerdiği yüksek su ile de mide asidini nötralize eder. Bu özellikle sebebiyle reflü, mide ekşimesi ya da yanması sorunları yaşayanlara tavsiye edilen bir besindir.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 11:28

Hande Celensu

YORUM EKLE