Kalbi koruyan besinler

Doğru beslenerek kalp sağlığını korumak mümkün

Kalbi koruyan besinler

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için tabi ki sağlıklı beslenmek gerekiyor. Özellikle de kalp hastalıklarının tüm dünyada ölüme neden olan hastalıkları listesinin ilk sırada olduğu düşünülürse sağlıklı beslenerek kalbi korumanın ne denli önemli olduğu çok daha net anlaşılıyor.  Fast food olarak tabir edilen biçimde beslenenlerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu artık herkesçe biliniyor, ancak kalp sağlığını korumak için yalnızca fast food yiyeceklerden uzak durmak yeterli değil, aynı zamanda kalbi koruyan besinler tüketmek de önemli. İşte karşınızda kap dostu yiyecekler.

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler vitamin, mineral ve antioksidan açısından çok zenginler, ayrıca atardamarların korunmasına yardım eden, kanın pıhtılaşmasını önleyen K vitamini de içeriyorlar. Tüm bunlar yeşil yapraklı sebzelerin kalbi koruyan besinler arasında yer almasını sağlıyor.  Yeşil yapraklı sebzeleri bol tüketmenin kalp hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde azalttı yapılan birçok araştırma ile ortaya konmuş bir gerçek.

Kepekli tahıllar

Tam buğday, çavdar, yulaf, kahverengi pirinç, karabuğday ve kinoa gibi kepekli tahıllar da kalp dostu besinler. Rafine tahıllara kıyasla lif bakımından daha zengin olan tam tahıllar kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı oluyor ve bu da kalp hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor.

Meyveler

Yaban mersini, çilek, böğürtlen, ahududu, karpuz gibi meyveler kalp sağlığını korumakta önemli rol oynuyor. Karpuz ayrıca oksidatif strese ve kalp hastalığı gelişimine zemin hazırlayan iltihaplara karşı da etkili olan antosiyaninler ve antioksidanlar bakımından da çok zengin bir meyve. Araştırmalar yeterli meyve tüketmenin kalp hastalığına neden olan çeşitli risk faktörlerini azaltabildiğini gösteriyor. Ayrıca meyveler de kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor.

Avokado

Son yıllarda sağlığa olan sayısız faydası sebebiyle gittikçe daha fazla tanınamaya başlayan avokado kalbi koruyan besinler listesinin de en önemlilerinden biri. Mükemmel bir doymamış yağ kaynağı olan avokado kötü kolesterolü düşürmenin yanı sıra kalp sağlığı için çok önemli olan potasyum bakımından da zengin.  Bu arada yeterli potasyum almak inme riskini de düşürüyor.

Yağlı balıklar

Uskumru, sardalye, somon, ton balığı gibi yağlı balıklar kalp sağlığı için çok faydalı olan omega-3 asitlerini yüksek miktarda içeriyorlar ve bu da bu balıkları kalbi koruyan besinler haline getiriyor. Bu balıkları düzenli tüketmenin uzun vadede düşük kolesterol, açlık kan şekeri ve siskotik kan basıncı düzeylerini de olumlu etkilediği biliniyor.

Ceviz

Ceviz harika bir lif kaynağıdır, ayrıca bakır, çinko ve manganez açısından da çok zengindir, tüm bu özellikleri ile ceviz kalp dostu yiyeceklerin başında gelir. Kötü kolesterolü de azaltmaya yardımcı olan cevizi her gün birkaç adet tüketmek kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor.

Bitter çikolata

Bitter çikolata kalp sağlığı için faydalı olan flavonoidler gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Yeterli bitter çikolata yemenin koroner kalp hastalığına yakalanma riskini azalttığı belirlenmiştir, ancak bitter çikolata her ne kadar kalp sağlığı için faydalıysa da aşırı tüketmenin kilo aldıracağını ve bunun da kalp sağlığını olumsuz etkileyeceğini unutmamak gerekir.

Domates

Domates güçlü antioksidan özelliklere sahip doğal bir bitki pigmenti olan likopen ile yüklüdür. Antioksidanlar kalp hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilecek oksidatif hasarı ve iltihabı önler, zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu özelliklerinin yanında çiğ domates yemek iyi kolesterol seviyesini de arttırır, tüm bu sebeplerle domates kalbin en iyi dostlarından biridir.

Tohumlar

Çiya tohumu, keten tohumu gibi tohumlar yüksek oranda lif ve omega-3 yağ asitleri içerdikleri için kalp sağlığına yararlı besinlerdir. Bu tohumların diyete eklenmesi iltihaplanma, kolesterol, kan basıncı gibi birçok kalp hastalığı risk faktörünü iyileştirir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 13:41

Hande Celensu

YORUM EKLE