İçecek Alışkanlıklarımızın Dişlerimize Etkisi Ne? İçecekler Dişlerimize Zarar Verebilir mi?

Gün içinde tükettiğimiz içeceklerin dişlerimize ve diş sağlığımıza ne gibi etkileri var? İçeceklerin dişler üzerindeki etkilerini yeteri kadar biliyor muyuz?

İçecek Alışkanlıklarımızın Dişlerimize Etkisi Ne? İçecekler Dişlerimize Zarar Verebilir mi?

   Yediğimiz içtiğimiz ne varsa her birinin dişlerimiz üzerinde birçok farklı etkisi vardır. Hatta bazı içecekler öyle içecekler ki yalnızca dişlere leke yapmıyor diş minesini de git gide yumuşatıyor. Bu da dişlerin hem çok daha fazla hassaslaşmasına hem de kolaylıkla çürümesine neden olmaktadır. Hem görsellik hem de birçok sinirin geçit yolu olmasıyla sağlık açısından daha dikkatli olmak, daha sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız eğer yediğiniz ve içtiğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. İçtiğiniz şeyler dişlerinize nasıl zarar veriyor gelin birlikte bakalım….

Soda Dişlere Zarar Verir mi?

    Soda için genel olarak çok masum ve hiçbir zararı olmayan içecek damgası vurulmaktadır. Ancak şöyle bir gerçek var ki özellikle meyveli olanları dişlerinize zarar verebilecek tüm asit ve şekeri içermektedir aslında. Hatta günlük olarak bir şişe tüketimi bile günlük alınması gereken şeker miktarından oldukça fazlasını almış oluyorsunuz. Hatta günümüzde artan fabrika ürünleri ile birlikte sodaların daha kolay içilmesini sağlamak adına içlerine fosforik asit ve sitrik asit de eklenmiştir. Tüm bunlar bir araya geldiklerinde diş minesinin büyük oranda yıpranmasına neden olmaktadır.

Meyve Suları Dişlere Ne Gibi Etki Yaratıyor?

   Meyve suları, sodaya oranla çok daha sağlıklı desek yeridir. Ancak halk arasında bu durumun tam tersi gibi bir algı bulunmaktadır. Oysa ki bir büyük meyve suyu ile bir şişe soda aynı miktarda şeker içeriğine sahiptir. Meyve suları zaten doğal bir meyveden kat kat daha fazla şeker içermektedir. Ama tabi meyve suyundan vazgeçemem diyorsanız da oldukça düşük şekerli olanları tercih edebilirsiniz. Bunun çözümü de meyve sularınızı biraz su ile karıştırarak tüketmek olacaktır.

Sebze Suları ve Dişler!

   Meyve sularından çok daha sağlıklı bir seçim olan sebze suları, en sağlıklı aperatifler arasındadır. Ispanak, lahana, kereviz, brokoli, maydanoz, salatalık gibi seçenekler ile oldukça sağlıklı sular elde edebilirsiniz. Sebzelerin her biri hem kalsiyum hem C vitamini hem diş eti problemleri, diş problemleri vs. ile savaşmak için gerekli olan B vitamini içermektedir. Eğer isterseniz ayrıca biraz havuç da ekleyebilirsiniz.

Çay Dişlere Olumlu Etki mi Yaratıyor?

    Diş üzerinde her besinin etkisinin farklı olduğu gibi çay çeşitlerinin de diş üzerinde etkileri oldukça farklıdır. Yeşil çay içmek, dişlerin çürümesine karşı bir önlem olarak tüketilmektedir. Ayrıca diş eti sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahip olduğu birçok araştırma sonucuyla kanıtlanmıştır. Demlenmiş çay pH değeri asit göstergesidir. Bu da diş minesine çok büyük zararlar yaratmaz, bol tüketimi için de herhangi bir sakınca içermemektedir.

Buna ek olarak buzlu çay da düşük pH değerine sahiptir ki bu nedenle diş minesine dokunur. Buzlu çay ayrıca şeker içerikli olduğundan dişler için pek de mantıklı bir seçim değildir.

Hayat Kaynağı Su ve Dişler

   Diş sağlığı üzerinde en iyi etki yaratan tabi ki hayat veren su… Sağlıklı bir seçenek olmasına ek olarak ağız boşluğu ve diş aralarında kalan yiyeceklerin de arındırılmasını sağlamaktadır. Asitler, yiyecekler, bakteriler, şekerler ağız boşluğunda birikir, bunu su ile çalkalamak, yıkamak diş sağlığı için oldukça önemli etkiler sağlar. Ayrıca ne kadar tüketirseniz tüketin hiçbir şekilde kilo almanıza neden olmayacaktır. Ayrıca ağız sağlığını koruyan tükürük artmasını da sağlar…

Kalsiyum Deposu Süt ve Diş

   Sağlıklı bir gülümseme kazanmak için en etkili içecek süt… Kalsiyum deposu olan süt, dişleri ve kemikleri güçlendirmektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan birçok farklı madde de aynı şekilde dişlerin güçlenmesini sağlar ve diş çürümesinin de önüne geçer. Diş minesinin korunmasında ve onarılmasında da oldukça muhteşeme etkilere sahiptir.

Spor İçecekleri Dişe Gerçekten Çok mu Zarar Veriyor?

    Spor içecekleri, genel olarak vücuda da pek yaramayan bir içecek olduğundan kimseye önerilmez aslında. Ancak yine de kullanıcısı oldukça çoktur. Bu içecekler, gazlı içeceklerden bile çok sayıda şeker içerir ve hatta bir şişede 19 gram kadar bile şeker içerdiği bilinmektedir. Hatta daha da kötüsü sodyum içeriği büyük bir cips paketi ile aynı orandadır. Tüm bunlar hem mineye zarar verir hem de hasarlanmasına neden olur.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE