Hızlı Kilo Vermek İsteyenlere Uzman Önerisi: Mutlaka Bu Gıdaları Yiyin

Hızlı Kilo Vermek İsteyenlere Uzman Önerisi: Mutlaka Bu Gıdaları Yiyin

Hızlı kilo vermek için vücudun kalori alımını azaltmak ve günlük rutine egzersizleri dahil etmek gibi birçok yöntem uygulanıyor. Bununla birlikte daha hızlı kilo vermeyi sağlamak için egzersizden önce ve sonra tüketilebilecek farklı gıdalar da bulunuyor.

David Wiener

Yapay zeka tabanlı ünlü bir fitness uygulamasının eğitim uzmanı David Wiener, “Bir antrenmandan önce ve sonra doğru yiyecekleri yemek çok önemlidir çünkü vücudunuzu en uygun vitamin ve minerallerle beslemeniz gerekir” dedi.

Egzersizi tamamladıktan sonra, vücudunuza protein ve karbonhidrat girmesi çok önemli. Bunlar, kaslarınızı yeniden inşa etmenize ve güçlendirmenize yardımcı olur.

EGZERSİZDEN EN AZ 1 SAAT ÖNCE YEMEK YİYİN

Daily Express’e konuşan Wiener’a göre egzersizden bir ila üç saat önce yemek gerekiyor. Çünkü antrenmandan hemen önce yemek, mideyi olumsuz etkileyebiliyor. Egzersizden sonra vücut kas dokusunu yeniden inşa etmeye hazırlandığı için bireyler bir saat içinde yemek yiyebilir.

spor egzersiz

Uzman, egzersizden önce yenmesi gereken yiyecekleri şöyle açıklıyor:

EGZERSİZDEN ÖNCE YENMESİ GEREKEN GIDALAR: MUZ, MEYVELİ İÇECEK

Egzersizden önce  10 dakika kadar kısıtlı bir süreniz varsa muz harika bir atıştırmalıktır. Sindirimi kolaydır ve sağlıklı karbonhidratlar içerir. Bu nedenle şişkinlik hissetmenize neden olmadan sizi güçlendirir. Ayrıca kas spazmlarını engellemeye yardımcı olan mineralleri içerir, yani tam bir antioksidan ve potasyum kaynağıdır.

muz

Ev yapımı meyveli içeçekler de egzersizden önce uygundur. Sindirimi kolaydır ve antrenmandan önce sizi ‘dolu’ hissettirmez. Öte yandan uzmana göre, evde hazırlanan içecek veya yulaf lapasına elma veya portakal suyu gibi şekerli şeyler eklemekten kaçınmak gerekiyor. Karışımına tat katmak isteyenlerin biraz kıyılmış kayısı veya ezilmiş muz tercih etmesi öneriliyor.

Bunun yanı sıra egzersizin ardından bireylerin iştahı açılabilir ve Wiener, bu öğünü de sağlıklı yiyeceklerle geçirmeyi tavsiye ediyor:

ÖĞLE EGZERZİSİ SONRASI: YUMURTA, AVAKADO

yumurta

Egzersizi öğlen yaptıysanız ve öncesinde sadece bir muz yediyseniz, o zaman kasları yeniden yapılandırmanız için kepekli tost, yumurta ve avokado yiyebilirsiniz. Bu mönü, karbonhidrat, lif ve proteinlerle doludur.

spor koşu

AKŞAMDAN SONRA: TAVUK, PİLAV VE SEBZE YA DA SOMON BALIĞI

Akşam egzersizi yaptıysanız ve akşam yemeği vakti gelmişse  tavuk, pilav ve sebze harika olur. Bu öğün, toparlanmanıza yardımcı olabilecek birçok proteinle, B6 vitamini, karbonhidrat ve diğer besinlerle doludur.

tavuk baget

Bir diğer harika mönü de pirinç veya patatesle haşlanmış somon balığıdır. Somon, proteinler ve de egzersiz sonrası kas şişmesini azaltmaya yardımcı olacak, kalp sağlığına uygun omega 3 bakımından yüksektir.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 21:46

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE