Güzelleşmek İçin Regl Kanını Yüzüne Sürüyor! Kanın İçindeki O Maddeler...

ABD'de yaşayan 36 yaşındaki Mary Miranda isimli kadın, hastalıktan kurtulduğu günü kutsamak ve cildini güzelleştirmek için regl kanını yüzüne sürdüğünü söyledi. Miranda, yaptığı şeyin gerekçesini ise; "İçerisinde çinko, bakır, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, azot, fosfor, potasyum gibi zengin besinler ve minerallerle bulunuyor. Yüzüm her zamankinden daha yumuşak, daha parlak görünüyor." sözleriyle açıkladı.

Güzelleşmek İçin Regl Kanını Yüzüne Sürüyor! Kanın İçindeki O Maddeler...

ABD'de yaşayan 36 yaşındaki Mary Miranda isimli kadın, hastalıktan kurtulduğu günü kutsamak ve cildini güzelleştirmek için regl kanını yüzüne sürdüğünü söyledi.

mary miranda

Miranda, yaptığı şeyin gerekçesini ise; "İçerisinde çinko, bakır, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, azot, fosfor, potasyum gibi zengin besinler ve minerallerle bulunuyor. Yüzüm her zamankinden daha yumuşak, daha parlak görünüyor." sözleriyle açıkladı.

REGL KANIYLA BİTKİLERİ BESLEYİP RESİM YAPIYOR

Regl ya da adet günü, çoğu kadın normal karşılarken bazı üçüncü dünya ülkelerinde utanç gibi görülüyor. Ancak Mary Miranda isimli ABD'li bir kadın, adet kanını fazla önemsiyor ve regl kanını bitkileri beslemek, boya yapmak ve hatta cildini güzelleştirmek için yüzüne bile sürüyor. Genç kadının bu hareketi birçok kişi tarafından eleştirilse de Miranda'nın bunu yapmak için kendince geçerli bir sebebi var. 36 yaşındaki Mary Miranda, regl kanının cildini gençleştirdiğini düşünüyor. Bu nedenle de yüzüne regl kanıyla maske yapıyor.

mary miranda

Genç kadın bu maskenin cildini parlattığını ve akne izlerini yok ettiğini öne sürüyor. Sezgisel ve kadınsal uygulama koçu olan Mary Miranda, her zaman regl dönemiyle bu kadar barışık değildi. İlk kez 12 yaşında regl olduğunu söyleyen Mary Miranda, yirmili yaşları boyunca ağrılı, düzensiz ve ağır dönemler yaşadı. Mary'nin ağır geçen bu dönemleri bazen 8 gün boyunca sürüyordu. O ise bu dönemlerde utanç ve tiksinti hissediyordu. Ayrıca pediyodu oldukça düzensizdi. Mary bazen yılda sadece üç veya dört kez regl olabiliyordu. Ancak olağandışı olan bir şey fark etti.

mary miranda regl kanı

"REGL BİRÇOK KADIN İÇİN UTANÇ, İĞRENME, GÜNAH KAYNAĞI OLARAK GÖRÜLÜYOR"

Mary bu durumu şu sözlerle açıklıyor; "Bana göre yetiştirme, toplum, ataerkillik ve din, kadınların regl dönemleri boyunca nasıl hissettiklerini ve davrandıklarını çok etkiledi. Regl ya da menstruasyon kelimesinin birçok kadın için utanç, iğrenme ve günah kaynağı olarak görülüyor. Konuşulmaması gereken bir konuymuş, tabuymuş gibi sunuluyor. Regl konusu masaya geldiğinde birçok erkek aşağılayıcı yorumlar yapıyor. Bazı erkekler, "kadınlar dönemleri boyunca azgındır", "çok sinirli herhalde yine döneminde" veya "dönemler iğrenç" gibi şeyler söylüyorlar." 

mary miranda regl

Mary, yaşadığı bu ağır regl dönemlerinin nedenini daha sonra öğrendi. Yumurtalığında kist vardı. Bu yüzden de sağ yumurtalığındaki kisti aldırmak için acil bir operasyon geçirdi. Ancak ağrıları bitmek bilmedi. Regl dönemlerinde, kusma, düşük tansiyon ve aşırı terleme gibi yan etkiler yaşadı. Mary'nin rahminde yeniden kist oluşmuştu. Şubat 2018'de kisti aldırdı. Ancak bu problem devam ederse, rahmini aldırmak durumunda kalabilir ve çocuk sahibi olamayabilirdi. Sorunları devam ederse bir gün histerektomi yaptırması gerektiğinden endişe duyan Mary, üreme sağlığı hakkındaki diğer yöntemleri araştırmaya başladı ve Moon Blood ritüelleri ile tanıştı. "Adet görmeyi karşılama ve onurlandırma" olarak tanımlanabilecek bu ritüeller hakkında Mary Miranda şunları söyledi;

"RAHMİMİ VE DÖNEMLERİMİ SAYGI İLE ONURLANDIRIP İBADET EDECEĞİME SÖZ VERDİM"

mary miranda regl dönemi ibadet

"Eğer kurtarılmışlarsa, rahmimi ve dönemlerimi her ay saygı ile onurlandırıp ibadet edeceğime söz verdim ve şimdi her ayı dört gözle bekliyorum. Şimdi kutlama zamanı ve kadınların da bunu yaşamasını istiyorum. Bunu onurlandırmak için Period Blood Facial (yüze regl kanı sürme) görevini uyguluyorum. Bu uygulama nefret dolu pek çok olumsuz yorum alıyor ama bu kutsal bir ritüel." Ritüellere inanıp onları uygulayan Mary, her ay yüzüne regl kanı sürüyor ve 30 dakikaya kadar bekletiyor. Ayrıca kanıyla bir şeyleri boyuyor, onunla dans ediyor ve kanını dünyaya geri getirmenin bir yolu olarak bitki ve ağaçları suluyor. 

mary miranda kan

Uyguladığı ritüeli ilk etapta paylaşmaktan korktuğunu belirten Mary şunları söyledi; "Kadınlara zihnimi ve dönemimle olan ilişkimi nasıl iyileştirdiğimi söylemekten çekindim. Ailemin beni reddeceğinden korktum. Ancak şimdi deneyimimi paylaşmak istiyorum. Adet kanı iyileştirici ve iltihap önleyici özelliklere sahip. " "İçerisinde çinko, bakır, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, azot, fosfor, potasyum gibi zengin besinler ve minerallerle bulunuyor. Yüzüm her zamankinden daha yumuşak, daha parlak görünüyor. Akne izleri konusunda cildimin durumunu iyileştirdiğini fark ettim."

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 00:34

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE