Erkekte sertleşme sorunu nasıl tedavi edilir?

Erkekte cinsel hayatı etkileyen, erektil disfonksiyon, doğru yaklaşım ile kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

Erkekte sertleşme sorunu nasıl tedavi edilir?

Sertleşme sorunu, cinsel iktidarsızlık, ereksiyon olamama olarak da bilinen erektil disfonksiyon, erkeklerde karşılaşılan en yaygın cinsel işlev bozukluklarından biridir. Penisin cinsel ilişki sırasında sertleşememesi ve dolayısıyla cinsel birleşmenin sağlanamaması şeklinde ortaya çıkar. Bütün erkeklerde çeşitli sebeplerle zaman zaman ortaya çıkabilen sertleşememe sorunu, 6 ay ya da daha uzun bir süre boyunca her cinsel ilişkide ortaya çıkıyorsa bu duruma ‘erektil disfonksiyon’ teşhisi konulur ve durumun kaynağı araştırılarak uygun tedaviye yönelmek gerekir.

10 ERKEKTEN 1'İNDE VAR

İstatistikler her 10 erkekten birinin bu sorunu yaşadığını gösterse de sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yalnızca %10’unun bir uzmana danışarak çare aradığı biliniyor. Cinsellikle ilgili tabular, seks yapmanın erkek için bir güç göstergesi ve ‘başarı meselesi’ olarak algılanması; bazı erkekler için sertleşme sorunuyla bir uzmana danışmayı zorlaştırıyor.

SERTLEŞME SORUNUNUN NEDENİ?

Normalde erkekler erotik olarak uyarıldıklarında penisleri cinsel ilişkiye hazır olacak şekilde sertleşir. Bazı hormonal ve kimyasal işlemler sonucu genital bölgedeki sinirler uyarılır ve penis çevresindeki atardamarlardan gelen kan penisin içyapısındaki toplardamarlarda toplanarak penisin sertleşmesini sağlar.

ALKOL, SİGARA VE UYUŞTURUCU

Atardamarların daralması sonuca penise daha az kan aktarılması
Toplardamarların işlevlerini tam olarak yerine getiremeyerek peniste toplanan kanı burada tutamaması
Sertleşmeyi sağlayan kimyasal tetikleyici hormon olan testosteron hormonundaki dengesizlikler
Hipertansiyon, diyabet, kalp-damar hastalıklarına bağlı işlev bozuklukları
Böbrek ve karaciğer yetersizlikleri gibi ciddi kronik hastalıklar
Aşırı alkol ve sigara tüketimine bağlı dolaşım bozuklukları
Hâlihazırda kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
Psikolojik problemler ve kaygılar
İleri yaş. Yaş ilerledikçe, özellikle 40 yaşından sonra damar sertleşmesi, testosteron hormonunda azalma gibi etkilerin ortaya çıkmasıyla da erektil disfonksiyon görülebilir.

EREKSİYON SORUNU NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Sertleşememe sorunu olan kişi bir uzmana danıştığında, öncelikle öyküsü dinlenir ve sorunu hangi zamanlarda-ne şekilde yaşadığı öğrenilir. Herkesin yapısı farklı olduğundan dolayı bu rahatsızlığın belirli bir teşhisi ya da herkese uygun bir tedavisi yoktur. Kişiye özel durum anlaşıldıktan sonra gerekli kan ve idrar tahlilleri yapılarak çeşitli değerlere ve hormon seviyelerine bakılır. Gerekli görüldüğünde karaciğer ve böbrek fonksiyonları da kontrol edilebilir. Sonrasında penise ulaşan damarlardaki kan akımını ölçmek için penil doppler ultrasonografi kullanılabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sertleşememe sorunları yalnızca bazı zamanlarda ortaya çıkıyorsa, sorunun psikolojik olduğu varsayılır. Fizyolojik nedenlere bağlı sertleşememe, sadece bazen değil her denemede ereksiyon olamamakla kendini gösterir. Bu yüzden arada sırada ereksiyon sorunu yaşayan biri, öncelikle psikolojik koşullarını gözden geçirmeli, konuyu partneriyle paylaşmalı veya bir uzmandan yardım almalıdır. Performans kaygısı, yetersizlik hissi, partnerle yaşanan uyumsuzluklar, cinsel bilginin az olması gibi durumlar ereksiyon sorununa neden oluyor olabilir. Anlık stres faktörlerinin yanı sıra uzun vadeli depresyon, kaygı benzeri rahatsızlıklar da zaman zaman erektil disfonksiyona neden olabilirler. Böyle durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım, mümkünse terapi alınması tavsiye edilir. Alkol, sigara ve uyuşturucudan uzak durulması, stres faktörlerinin belirlenmesi ve gerekli psikolojik desteğin alınmasına rağmen sorun devam ediyorsa, sorunun fizyolojik olduğu anlaşılır ve farklı tedaviler uygulanır. Hormon replasman tedavisi, vakum ve enjeksiyon benzeri cinsel ilişkiden önce penise doğrudan uygulanan tedavilerin yanı sıra bazı durumlarda cerrahi tedavi veya penis protezleri de uygulanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER