“Ekmek Yemeden Doyamıyorum ama Zayıflamak da İstiyorum” Diyenler İçin: Ekmek Yiyerek Zayıflamak Mümkün mü?

Ekmek yiyerek zayıflamak mümkün mü? Zayıflamak için illa ekmeği mi bırakmak gerek? İşte bu konuyla alakalı tüm bilgiler... Püf nokta: ekmek yiyerek de zayıflayabilirsiniz

“Ekmek Yemeden Doyamıyorum ama Zayıflamak da İstiyorum” Diyenler İçin: Ekmek Yiyerek Zayıflamak Mümkün mü?

    Diyet yapma kararı alındığında öğünlerden çıkarılan ilk besin kuşkusuz ekmek oluyor. Ancak ekmeği hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz. Yapacak olduğunuz doğru tercihler ile hem diyet yapıp hem de ekmek tüketebilirsiniz. Hatta onlarca çeşidi olan ekmek, diyet listenizin vazgeçilmez bir parçası bile olabilir. İşte konu hakkında tüm detaylar ve ekmeksiz diyet yapamayanlara püf noktalar!

    Diyet, kilo vermek ya da sağlıklı bir yaşam formuna geçiş için başvurulan bir beslenme düzenidir. Kilo verme amacıyla olanlarda genelde karbonhidrat, ekmek, şekerden uzak kalınıyor ya da sınır getiriliyor.

 Özellikle de rafine olanlar kan şekerini çok yükselttiği için hızlı acıkmaya neden oluyor ki bu da zamanla diyetin zorlaşmasına neden oluyor.

Diyet yapmaya karar verildiğinde aniden kesilen karbonhidrat, aslında vücudumuz için oldukça önemli, çünkü vücut enerji olarak ilk onları kullanıyor. Bunun dışında da sağlıklı vücut için olmak zorunda olan bir besindir.

 En basit örneği beyin sadece glikoz yani karbonhidrat ile çalışmaktadır… Eğer beyin yeterli düzeyde karbonhidrat bulamazsa kaslardan kullanmaya başlıyor ki bu da oldukça tehlikeli. Bunun dışında sayılabilecek daha çok sayıda faydası mevcuttur işte.

Bu nedenle de ekmeği tamamen kesmek yanlış olacaktır. Yapılması gereken sadece ekmek türü değişikliği…

Diyette Ekmek Bırakmayacaksak Hangilerini Tüketmeliyiz?

   Günümüzde onlarca sayıda ekmek çeşidi vardır ki bunların her birinin ayrı ayrı faydaları bulunabilmektedir. Ancak diyet için en etkili ve uygun olan ekmek kepekli tahıllı ekmeklerdir. Sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazıdır.

Ayrıca çavdarlı ekmekler, yulaf, keten tohumu, rüşeym, zeytin, ceviz, mayasız, mısırlı, odun, tam tahıllı gibi ekmek çeşitleri de diyette kullanılabilecek ekmek çeşitlerindendir. Hem lezzet açısından hem de günlük karbonhidrat miktarını ayarlama konusunda oldukça etkili ekmek çeşitleridir.

Tüm bu ekmekler arasında en etkili olan belki de tam tahıllı ekmeklerdir. Çünkü içeriğinde niasin, folat, tiamin gibi B grubu vitaminlerini içermekte ve bunun yanı sıra beyin için de önemli maddeleri içermektedir. Yani bir ekmek aslında vücut için oldukça gereken şeyleri sağlıyor.

Tam tahıllı ekmekler de yoğun lif, magnezyum, selenyum ve demir içeriği ile öne çıkmaktadır. Diyet için oldukça doğru bir seçim olabilir.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE