Dünyada Çocuklar İçin Covid-19 Aşısına Onay Veren İlk Ülke Belli Oldu

Dünyada 12-15 yaş aralığında olan çocuklara Koronavirüs aşısının yapılmasını onaylayan ilk ülke Kanada oldu. Kanada, BioNTech - Pfizer tarafından geliştirilen aşıların çocuklara verileceğini duyurdu.

Dünyada Çocuklar İçin Covid-19 Aşısına Onay Veren İlk Ülke Belli Oldu

Kanada Federal sağlık kurumu, BioNTech - Pfizer tarafından geliştirilen Koronavirüs aşısının 12 ila 15 yaş arası çocuklara uygulanmasının onayladığını duyurdu.

Daha önce 16 yaş ve üzeri kişiler için onaylanan BioNTech - Pfizer Covid-19 aşısı ilk kez 16 yaşından küçük çocuklar için onaylandı.

Health Canada tarafından onaylanan aşı ile ilgili açıklama yapan kurumun baş danışmanı Dr. Supriya Sharma, aşının 12 ila 15 yaş arası çocuklarda güvenli ve etkili olduğuna dair kanıtların ortada olduğunu söyledi.

 BioNTech - Pfizer aşısı

UĞUR ŞAHİN RAF ÖMRÜ UZAYAN AŞI ÜZERİNDE ÇALIŞILDIĞINI AÇIKLADI

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin yaptığı açıklamada daha uygun sıcaklıklarda ve daha uzun süre saklanabilecek bir aşı için çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

Onay alma aşamasında olan bu yeni Kovid-19 aşısı versiyonu normal buzdolaplarında 2 ila 8 derece arasında saklanabilecek ve raf ömrü ise 6 ay olacak.

Uğur Şahin yaptığı flaş açıklamada şu sözlere yer verdi "İlk (aşı) formülümüz -80 derecede saklanmak ve taşınmak zorundaydı. Bu süreçte henüz onay almamış yeni bir formül üzerinde çalışmaya başladık. Bu yeni versiyon aşı 2 ila 8 derece arasında saklanabilecek. Bu aşının dağıtımcılara ulaşacak paketlerini hazırlamaya başladık. Büyük ihtimalle bu derecelerde saklandığında 6 aylık bir raf ömrüne de ulaşacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER