Deniz Suyu ve Havuz Suyu Enfeksiyon Sebebi Olabilir

Kalabalık sularda enfeksiyon riski çok yüksek! Yaralara iyi geldiği düşünülen deniz suyunun gözünüz için zararlı olabileceğiniz düşündünüz mü?

Deniz Suyu ve Havuz Suyu Enfeksiyon Sebebi Olabilir

    Deniz ve havuz suyunun göz sağlığı için tehlike arz ettiği ve bir takım riskleri içinde gözle görülmeyecek seviyede barındırdığını açıklayan göz doktorları, deniz suyunun sanıldığı kadar faydalı olmadığını da detayları ile anlattı. Gözü kurutma ihtimalinin yüksek olduğu ve hatta birçok kişinin girdiği, birçok atığın da içinde barındığı bu sularda enfeksiyon kapma ihtimalinin de oldukça yüksek olduğu açıklanmaktadır.

   Yaz aylarının olmazsa olmazı deniz, havuz gibi sulak yerlerde bu sulardan faydalanan insanların sayısının git gide artmasıyla insan sağlığı üzerindeki etkileri de konuşulmaya başlandı. Birçok insanın girdiği özellikle havuz suları temizlenen, sürekli değişen bir su değildir ve bu da göz için, birçok zarara neden olabilmektedir. Deniz suyunun da aynı şekilde mikrop kırar gibi söylemlerden ziyade göz kuruluğuna neden olduğu düşünülmektedir. Denizde gözlük kullanmak, deniz suyunun göze kaçıp kuruluğa ve enfeksiyon kapılmasına neden olmasını önlemek için doğru bir davranış olacaktır.

   Havuz suyu da aynı şekilde göz için pek sağlıklı değildir. Gözde batma, kızarıklıklar, alerjik reaksiyonlar gibi etkiler gösterebilir. Bu nedenle de havuza daldığımız zaman göz açmamaya gayret göstermelisiniz. Çünkü başkalarından gelecek olan bulaşıcı hastalıklar gözünüz yoluyla size de bulaşabilir. Ayrıca gözlük değil de lens kullanıyorsanız sakın bu sularda kullanmayın mikrobu gözünüze bağlı bırakırsınız. Özellikle de kontak lensler gözde sulanmayı arttırın ve iltihaplanma için de atılacak bir adım haline gelir. Göz doktorunuza başvurun ve onun önermiş olduğu gözlüğü ya da lensi kullanın ki su mikroplarından biraz olsun korunabilin.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE