Böbrekleri temizleyen besinler neler?

Böbrek sağlığını koruyan yiyecekler

Böbrekleri temizleyen besinler neler?

Böbrekler vücudumuzun en önemli organlarından biridir, vücudun sağlıklı işleyebilmesi için böbreklerin işlevini tam olarak yerine getirmesi gereklidir. Böbreklerimize iyi bakmamız uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için vazgeçilmezdir. Böbrekleri temizleyen besinler tüketerek böbrek sağlığımızı koruyabiliriz.

Böbrekler ne işe yarar?

Böbreklerimize neden iyi bakmamız gerektiğini daha iyi anlayabilmemiz için böbreklerin ne işe yaradığını bilmemiz gerekir. Böbreklerin birden çok işlevi vardır. Böbrekler kreatinin, üre gibi atık ve zararlı maddelerin idrarla vücuttan atılmasını sağlarlar. Böbreklerin bir diğer işlevi de potasyum, sodyum gibi maddelerin fazlasını yine idrarla vücuttan atmaktır. Böbrekler ayrıca suyun ve alınan bazı ilaçların da vücuttan atılmasını sağlarlar. Bunların yanı sıra böbreklerin en önemli işlevlerinden biri de kemik iliğinin kan hücrelerinin olgunlaşmasını sağlayan eritropoetin isimli bir hormonu üretmesidir.  Böbreklerde ortaya çıkan herhangi bir sorun vücudun tüm işleyişini bozar, işte tüm bu sebeplerle böbreklerimize çok iyi bakmamız hayati önem taşır.

Doğru beslenerek böbreklerinizi koruyabilirsiniz

Doğru beslenerek, böbrekleri temizleyen besinler tüketerek vücudumuzun bu önemli organlarının sağlığını koruyabiliriz. Böbrekleri temizleyen yiyecekler şunlardır:

  • Zencefil: Mucizevi bir bitki olan ve sağlığa birçok faydası bulunan zencefil böbreklerin de en büyük dostları arasında yer alıyor. Böbrekleri toksinlerden arındıran, kanı temizleyen zencefil şeker hastalarının böbreklerini korumalarına da yardım eder. Zencefili pişmiş ya da çiğ olarak tüketerek böbrek sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Yoğurt: Yoğurt ve mayalanmış diğer süt ürünlerinin probiyotik olması, bu besinlerin içindeki iyi bakterilerin böbreklerin bağışıklığını desteklemesi sebebiyle böbrekler için çok faydalıdır. Özellikle evde yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotikleri tüketmek böbrek sağlığı için çok faydalıdır.
  • Limon: Limon da böbrekleri temizleyen besinler arasında yer alıyor, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayan limon bunun yanı sıra böbrek kumları ve taşlarının düşürülmesine de yardımcı olan bir besindir.
  • Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeği demir ve çinko deposudur, ayrıca omega-3 bakımından da zengindir ve bu sayede böbrekleri hem temizler hem de korur.
  • Kırmızı elma: Yüksek lif oranı ile elma böbrek dostu besinlerden biridir. Hem böbrekleri temizler hem de böbrek hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Her gün düzenli olarak bir elma yiyerek böbrek sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Maydanoz: C vitamini yönünden zengin ve idrar söktürücü etkisi olan maydanoz böbrekleri temizleyen en etkili besinlerden biridir. Özellikle sabahları aç karnına ve çiğ olarak maydanoz tüketmek böbrekler için çok faydalıdır.
  • Somon balığı: Somon balığı içeriğindeki omega-3 sayesinde böbrekler için son derece yararlı bir besindir. Böbrek hastalıklarında iyileşmeye yardımcı olan somon balığı ayrıca böbrekleri koruyucu etkiye de sahiptir. Demir ve çinko da içeren somon balığı bu özellikleriyle böbreklerin çalışmasına da olumlu etki yapar.
  • Balkabağı: Balkabağında yüksek oranda kalsiyum vardır ve kalsiyum böbrek taşlarının oluşumunu engeller, böbrek taşı sorunu yaşayanların balkabağı tüketmesi önerilir.
  • Karpuz: Karpuz hem yüksek oranda su içermesi, hem idrar sökücü olması sebebiyle böbrekleri temizler. Ayrıca böbreklerdeki tuzun çözülmesini ve böbrek kumlarının temizlenmesini de sağlar.
  • Mürdüm eriği: A,B ve C vitamini içeren mürdüm eriği mükemmel bir antioksidandır, yalnızca böbrekleri değil kalp sağlığını da korur. Böbreklerinizi temizlemek ve güçlendirmek için mürdüm eriği ideal bir besindir.

Böbrek sağlığı için su çok önemlidir

Böbrek sağlığı için tüm bu besinlerden çok daha faydalı ve önemli olan sudur. Her gün 2 litre kadar su içmek böbreklerimizin düzgün çalışabilmesi için vazgeçilmezdir. Yeterli su tüketmek böbreklerimizin temizlenmesini, düzgün çalışmasını sağlar. Böbrek sağlığınızı korumak için her gün yeteri kadar su içmeyi unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 01:07
YORUM EKLE