Badem Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

E vitamini içeriği ile her alanda kullanılan ve her alanda ayrı ayrı faydaları bulunan badem yağı nedir, ne işe yarar ve nerelerde nasıl kullanılır?

Badem Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

    E vitamini, bakır, çinko, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve bunlar gibi vücutta düşük oranda da olsa bulunup oldukça önemli olan birçok mineral, vitamin vs. bulunduran badem yağı, anlaşıldığı üzere oldukça faydalı bir yağ çeşididir. Kullanan herkes faydasını bir şekilde görüyor ve bununla birlikte tavsiyesinde de mutlaka bulunuyor. Sağlık açısından büyük önem taşıyan badem, cildi, saçı ve vücudun birçok bölümünü etkileyen, besleyici bir maddedir. Toksik içeriğe sahip olmadığı için aslında en çok güzellik alanında karşımıza çıkıyor… Bakalım badem yağı nedir, badem yağı ne işe yarar?

Badem Yağı Nedir?

    Badem ağacı olarak bilinen ve yenilebilir bir ağaçtan elde edilen badem yağı, badem tohumlarından elde edilmektedir. Fındık olarak da anılan badem, şeftali içerisindeki çekirdeklere vs. verilen isimdir de ayrıca. Bademin kendi içinde çeşitlenmesi, onun ayrıca birçok alanda kullanılabilir olmasını da sağlamaktadır. Örneğin tatlı badem çeşitlerini yiyecek ve kozmetik alanda yağ olarak görürken, adı bademi tıbbi alanda kullanırız. Ancak toksin olarak bakıldığında işlenmemiş olursa toksinliği var olabilir. Hem rafine hem de rafine olmayan çeşitleri vardır yani aslında. Rafinelik durumu da işlenmesi esnasında belirlenir. Badem önce soyulur, kurutulur ve yüksek ısı uygulanarak elde edilmektedir. Bu ısıl işlemler sırasında çoğunun yapısı bozulur ya da besin değerinde önemli ölçülerde azalmalar yaşanır.

Badem Yağı Besin İçeriği

   Badem yağı, E vitamini açısından önemli bir yağ olan badem yağı, az miktarda da K vitamini içermektedir. 1 çorba kaşığı badem yağında (14 gram) besin içeriği:

  • 119 kalori
  • 13,5 gram yağ
  • 1,1 gram doymuş yağ
  • %26 E vitamini

Badem Yağının Sağlığa Faydaları

   Zengin içeriği ile vücudun çok kısmına önemli ölçülerde faydası olan badem yağının, sağlık için faydaları da saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bakacak olursak;

Kalp Sağlığı İçin

    Badem yağı, kalp rahatsızlıklarının riskini düşürmek adına ve kan şekeri düzeyinin de sabit seviyede kalması adına geniş kapsamlı olarak faydalara sahiptir. Badem yağı, zengin içeriği ile kan basıncını ve kolesterol düzeyini dengede tutar ve bu denge ile kilo vermenize de yardımcı olur.

Güçlü Antioksidanlar İçerir

   Badem yağı, aşırı düzeyde E vitamini içerir ve E vitamini de bilindiği üzere antioksidan özelliğe sahiptir. E vitamini, içerik bakımından incelendiğinde çözülebilen bileşikleri ile zararlı maddelerden vücudu korur; özellikle de serbest radikallerin fazlasının verdiği zararı azaltmakla yükümlüdür. Serbest radikal sayısı fazla olduğunda vücutta oksijen dengesini bozuyor ve kalbe giden oksijenin azalarak zararlı bir durum ortaya çıkarıyor. E vitamini de bu yolla kalbin korunmasını sağlar ve birçok kronik kalp hastalığının önlenmesini sağlar.

Kan Şekeri Kontrolünü Sağlar

   Diyetinizde badem yağı kullanmanız kan şekeri düzeyi kontrolü için önemli bir detaydır. Bu yağ hem tekil hem de çoğul doymamış yağ asitleri içerebilmektedir. Ayrıca kan şekeri kontrolü ile birlikte insülin direncini de dengeler, tüm vücudu iyileştirir. Yapılan araştırmalara göre güne bir kaşık badem yağı ile başlayan insanlar, diğer insanlara oranla daha düşük kan şekeri düzeyine sahiptir.

Kontrollü Kilo Vermeniz Sağlanır

     Birçok kişi, kilo verme aşamasında genel olarak yağlı besin tüketiminden kaçınmaktadır. Ancak doğru bilgi şu ki; doğru miktarda yağ kullanmak, kilo kaybı için oldukça faydalıdır. Özellikle de badem yağı içeren bir diyet listesi, kilo vermek adına önemli bir yağdır ve metabolizmayı düzenleyerek doğru bir kilo kaybı sağlayacaktır.

Badem Yağı ve Güzellik

    Badem yağı faydaları arasında en sık başvurulanı kuşkusuz güzellik üzerindeki etkisidir. Güzellik ürünlerinde en sık bulunan bileşiktir badem yağı. Hafif ve yatıştırıcı özelliği ile hem cilt için hem de saç için oldukça faydalıdır; cildin, saçların ve saç derisinin hem yumuşak hem de parlak kalması adına mükemmel tercihler arasında yer almaktadır. Nemlendirici özelliği ile hem kuru hem de hassas ciltler için çok tercih edilir ve güneş ışınlarının erken yaşlanmaya karşı etkilerini azaltıcıdır. İçeriğinde bulunan yoğun E vitamini ile cildin tazelenmesini, daha parlak kalmasını elastik yapısını korumasını ve parlak görünmesini sağlamaktadır.

Badem Yağı ve Mutfak

    Hafif tatlandırıcı özelliği ile mutfak raflarında da yerini alan badem yağı, yüksek sıcaklık altında besin değerini kaybeder ki bu nedenle pişirmeden kullanılmasında fayda vardır. Yemek piştikten sonra koymanızda bir sakınca olmayacaktır. Özellikle taze sebzelerle yapılacak olan salataların elma sirkesi ve badem yağı sosu ile tadından yenmez halini göreceksiniz. Ayrıca makarna tamamen hazır hale geldiğinde de üzerinde biraz badem yağı dolaştırabilirsiniz.

Güzellik Bakım Rutininiz Olsun

    Badem yağının hem güzellik hem de cilt bakımı için doğal bir bakım yöntemi olduğunu söylemiştim. Birçok nemlendiriciden çok daha ucuz olan badem yağı, doğal bir nemlendiricidir işte… Ciltte ve saçta nemlendirici olarak kullanılabileceği gibi direk, ayak ve bunlar gibi ekstra kuru yerlerde uygulanabilmektedir.

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...

YORUM EKLE