90'ların efsane ismi Şahsenem yıllar sonra ortaya çıktı! Belgesiyle konuştu

Türk pop müziğine 90'lı yıllarda söylediği 'O Bu Gece Gelecek' isimli şarkısıyla damgasını vuran Şahsenem yıllar sonra ilk kez ortaya çıktı. Şahsenem, Covid-19 aşısı olmak için doktora gitti ve herkese 'aşı olun' çağrısında bulundu.

90'ların efsane ismi Şahsenem yıllar sonra ortaya çıktı! Belgesiyle konuştu

Şahsenem 1996 yılında çıkardığı 'O Bu Gece Gelecek' ve 'Gözlerin Anlatır' isimli şarkılarıyla Türk Pop Müziği'ne damgasını vurdu. 

Şahsenem, yıllar sonra ilk kez kamera karşısına geçip Covid-19 aşısı hakkında farkındalık oluşturmak için sevenlerine seslendi.

Şahsenem, "Bir an önce aşılarımızı olalım ki özgür olalım istiyorum, onun için doğru olanı yapıp aşımı olmaya geldim. Haydi Türkiye aşımızı olalım" çağrısı yaptı.

ÖZBEKİSTAN'DA DEVLET SANATÇISIYKEN TÜRKİYE'DE ZİRVEYE OTURDU

Şahsenem aslen Özbek asıllı bir sanatçı. Türkiye'ye geliş hikayesini anlatan Şahsenem zirveye giden yolunu böyle açıklamıştı: "Türklerin özünden geliyorum ben, Özbekistan’dan. Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu, oyuncu ve Özbekistan’ın tanınmış devlet sanatçısıydım. 1991, Özbekistan’da zirve yaptığım yıldı. Özbek pop sanatçısı Batır Zakirov adına düzenlenen yarışmada birinci olduktan sonra yepyeni bir tarz oluşturmuştum.

ŞAHSENEM

Özbek halk ve sanat müziklerini modernleştirerek, Batı sentezi sunuyordum. Hayalim yurtdışına açılıp tanınmış bir sanatçı olmaktı. Kendim de öz Türk olduğumdan bunun için Türkiye’yi seçtim. 1992 yılında Adana’daki Türk Ocakları bir aylık bir turne için bizi buraya davet etti. Turne bitti, herkes gitti ve bir tek ben İstanbul’da kaldım.

"BU ÖZBEK KIZI TÜRKÇE ŞARKI MI SÖYLEYECEK?"

Burada bir şeyler yapmak istiyordum. O yüzden de 4 yıl boyunca şarkı söylemedim. Türk halkını tanıyıp Türkçeyi öğrenmeye karar verdim. Dili en iyi sokakta insanların içinde öğrenirsiniz. Özbekistan’ın meşhur sanatçısıydım ama Türkiye’de bir hiçtim ve kimse beni tanımıyordu. O 4 yılda Türkçeyi ve buradaki hayatı öğrendim. Çok zordu çünkü sanatçı olarak doğmuştum, şarkı söylemiyordum.

şahsenem

90’lardı ve Türkçe pop müziği patlamıştı. ‘Bu Özbek kızı Özbekçe mi söyleyecek?’ deyip albümün tutmayacağını düşünüyorlardı. Oysa muhteşem bir albüm yapmıştık. O zamanlar sanatçılara çok büyük yatırımlar yapılırdı. Bana inandılar. Ve albüm milyonlarca kişi tarafından dinlendi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2021, 19:02

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE