Yeşilçam'ın usta ismi Süleyman Turan yaşamını yitirdi

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Süleyman Turan 83 yaşında hayatını kaybetti. Sevenlerini yasa boğan ölüm üzerine Süleyman Turan'ın hayatı merak edildi.

Yeşilçam'ın usta ismi Süleyman Turan yaşamını yitirdi

Yeşilçam'ın başarılı oyuncularından Süleyman Turan, Kadıköy'deki evinde 83 yaşında hayata gözlerini yumdu. Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan Süleyman Turan, ölümüyle sevenlerini ve Yeşilçam aktörlerini yasa boğdu. Ölümünün ardından internette Süleyman Turan kimdir? sorusuna cevap arandı. Süleyman Turan'ın hayatı hakkında merak edilenlerin cevabı haberimizde yer alıyor.

Süleyman Turan kimdir?

19 Kasım 1936 doğumlu olan Süleyman Turan, dünyaya geldiği Kadıköy'de hayata gözlerini yumdu. İstanbul Üniversitesi'nde İngiliz Filolojisi okuyan Turan, gönüllü olarak Kore Savaşı'na katıldı. Burada NATO askerleri arasında düzenlenen tiyatro yarışmasına katılarak birinci oldu. 1963 yılında bir dergideki yarışmaya katılan Turan, bu şekilde Sayın Bayan adlı filmle sinemaya atıldı. Usta oyuncu, Yılan Hikayesi'ndeki Başkomiser Kemal rolüyle şöhrete erişti. 

Süleyman Turan'ın hayatı

Sanat hayatına tiyatro ile başladı. Bir süre dergi ressamı olarak çalışan usta aktör, karikatür ve resim çizimleri yaptı. Çizimleri uzun yıllar Akbaba dergisinde yayımlandı. Afiş ve kitap kapakları hazırlayan Süleyman Turan, bir süre Akşam gazetesinde çizgi roman çizdi. Daha sonra Sabah gazetesinde çalışmaya başlayan usta isim, senaryosunu da yazdığı karikatürlerini burada yayımladı. Çoğunlukla "esas oğlan"ın yanındaki sadık dost rollerine hayat veren, sevecen tiplemeleriyle tanıan Süleyman Turan, üç film senaryosu yazdı.

Süleyman Turan filmleri ve dizileri

Beyaz Güvercin, Kral Arkadaşım, Koçum Benim, Bana Derler Külhanlı, Siyahlı Kadın, Sinekli Bakkal, Küçük Hanımın Şoförü, Güllü, Yedi Kocalı Hürmüz, Çöl Kartalı, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Yüz Numaralı Adam, Sosyete Şaban, Vurmayın, Kimsesizler, Sırılsıklam, Yılan Hikayesi, Kabadayı, Sonsuz, Yahşi Batı gibi onlarca yapımda yer aldı. Son olarak 2015 yılında Son Bir Aşk adlı filmde rol aldı. Usta isim Yarın Son Gündür ve Güllü filmleriyle iki kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü aldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER