Yeşilçam efsanesi Cüneyt Arkın gençlere seslendi: Tarih bilinci olan küpe takmaz

Cüneyt Arkın'ın asıl mesleği ne, hangi doktorluk anısını hatırlıyor? Yeşilçam'ın efsane ismi Cüneyt Arkın, gençlik yıllarından doktorluk anılarına kadar hayatına dair pek çok şey anlattı...

Yeşilçam efsanesi Cüneyt Arkın gençlere seslendi: Tarih bilinci olan küpe takmaz

Yaşayan efsane Cüneyt Arkın, Sabah Gazetesi'ne verdiği röportajda açıklamalarda bulundu. Gençleri kendi kültürlerine sahip çıkmaya davet eden Arkın, "Benim dönemimde çektiğim filmler de çok popülerdi. Malkoçoğlu, Kara Murat, Battal Gazi… Kara Murat'ı seyirciye yetiştiremezdik. Tarihi dizilerin çekilmesi her anlamda olumludur. Çünkü bizim tarih bilincimize dokunuyor. Biz gençlerimize tarih bilincini aşılayamadık, veremedik. Tarih bilinci olan bir genç kendini bilir. Amerikan tıraşı olmaz, Amerikan küpeleri takmaz. Müziğini dinlersin ama onun hayranı olmazsın. Tarih bilinci olan genç, Türk Müslüman bilincini değiştirdiği için öyle yaşar. Çok olumlu bakıyorum" ifadelerini kullandı.


malkoçğlu

"ÇIPLAK EİTNE İĞNE YAPMADI"

Usta sanatçı doktorluk yaptığı dönemleri de anlattı, "Hatta kaç yıl Anadolu'da hiçbir kadının çıplak etine iğne yapamadım, hep şalvar üstü. Penisilin bile yoktu. Kızamıktan çocuklar ölüyordu. Antibiyotik ve hiçbir laboratuvar yoktu. Klinik hekimlikte bizi iyi yetiştirdiler. Beş duyuyla teşhis koymak önemli “dedi.

cüneyt arkın

“DOĞUM YAPAN KADINA MÜDAHALE ETTİM KOCASI SİLAH ÇEKTİ”

Doktorluk yaparken yaşadığı korkunç vire olayı da şu sözlerle ifade etti: “Bir köye gittik, 35 yaşlarında bir kadın feryat içinde doğum yapıyor. Ben müdahale ettim, kocası da, babası da bana silah çekti. Mahrem diye bana müdahale ettirmediler. Sabaha kadar feryatlar çeken kadın ve bebeği öldü. Kitabımın sonunda şu ifadelere yer vermiştim: 'Ben doktorum.' Buna benzer çok olayla karşılaştım, Anadolu'nun gerçeklerini içten yaşadım."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER