Türk müziğinin sanat güneşi Zeki Müren anılıyor...

'Muhtacım' diye seslendi gece sefasına. Cânından cok seviyordu neyi sevse. Büyüsü yansıyordu sözlerine... Bu dünyadan Zeki Müren geçti... 24 Eylül 1996'da İzmir TRT stüdyolarında, 65 yaşında hayatını kaybeden Türk müziğinin sanat güneşi Zeki Müren, ölümünün 23. yılında sevenleri tarafından kabri başında ve Bodrum'daki Zeki Müren Müzesi'nde anılacak.

Türk müziğinin sanat güneşi Zeki Müren anılıyor...

Türk sanat müziğinin unutulmaz isimlerinden Zeki Müren, ölümünün 23. yılında ömrünün son yıllarını geçirdiği Muğla'nın Bodrum ilçesinde anılacak.

Zeki Müren animasyon filmi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Mehmetçik Vakfı arasında imzalanan protokolle 8 Temmuz 2000'den beri Zeki Müren'in son yıllarını geçirdiği ev, sanatçının anısına düzenlenen sanat müzesi olarak kullanılıyor.

Kişisel eşyaları sergileniyor

Müzeye gelen ziyaretçiler Sanat Güneşi'nin şarkılarıyla müzeyi geziyor. İki katlı müzede sanatçının birçok malzemesinin yanı sıra, kişisel eşyaları, hayranlarından gelen mektuplar, plakları, kasetçalarları, takıları, ödülleri ve fotoğrafları yer alıyor. Müren'in 1976 model klasik aracı ile elinde mikrofon tutan bronz heykeli de müzenin bahçesinde sergileniyor.

"Bodrum'un her yerinde anısı var"

Zeki Müren'in Bodrum'da yaşadığı yıllara tanık olan 80 yaşındaki arkadaşı Hüsnü Akalın ise sanatçının çok iyi bir insan olduğunu anlattı. Müren ile Bodrum'da sohbet edip vakit geçirdiklerini aktaran Akalın, "Bodrum'un neredeyse her yerinde anısı vardır. Bardakçı Koyu'nda çok vakit geçirirdi. Çok kibar bir insandı. Zeki Müren unutulmayacak bir sanatçı. Böyle bir insan bir daha gelmez. Evi de müze olarak sergileniyor. Onun yaptığını kimse yapmaz" dedi.

TRT stüdyosunda hayatını kaybetmişti

Sahnelere bir süre ara verdiği için ayrı düştüğü hayranlarıyla 1996'da yeniden buluştuğu TRT stüdyosunda yaşama veda eden Zeki Müren, ölümünün üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen, eşsiz yorumu ve dillerden düşmeyen çok sayıda eseriyle gönüllerde yaşamını sürdürüyor.

Zeki Müren kimdir?

6 Aralık 1931'de Bursa'da dünyaya gelen Zeki Müren, Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuklarıydı. Ailesi Bursa'ya, Üsküp'ten göç etti. 1950 yılında henüz üniversite öğrencisiyken TRT İstanbul Radyosunun açtığı ve 186 adayın katıldığı solist sınavını birincilikle kazandı. 1 Ocak 1951'de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi.

Zeki Müren & Selami Şahin - Gitme Sana Muhtacım (5 Ağustos 2016)

18 Yeşilçam filminde oynadı

İlk kez Manolya adlı plağıyla 1955 yılında Altın Plak ödülü kazanan sanatçı, birçok kurum ve kuruluş tarafından yılın sanatçısı seçildi. Çok yönlü çalışmalar yapan Müren'in ilk şiir kitabı olan Bıldırcın Yağmuru ise 1965 yılında yayımlandı. 200'e yakın bestesi bulunan ve 50 plak çıkara sanatçının 18 sinema filminde de imzası bulunuyor.

1991'de Devlet Sanatçısı oldu

Çalışmalarından dolayı 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanına layık görülen ilk Türk müziği sanatçıları arasında yer alan Sanat Güneşi, radyoda canlı solo yayınlarda kullandığı ilk mikrofonun kendisine hediye edildiği stüdyo çekimlerinde hayata veda etti.

İzmir'de vefat etti, Bursa'ya defnedildi

İzmir'de yapılacak program çekimleri için Bodrum'daki evinden ayrılan Müren, bir daha çok sevdiği Bodrum'a dönemedi. Müren'in cenazesi, vasiyeti üzerine doğduğu Bursa'da on binlerce seveninin katıldığı törenle Emirsultan Mezarlığı'na defnedildi.

Mal varlığını Mehmetçik Vakfı'na bağışladı

Zeki Müren'in vasiyeti üzerine tüm mal varlığını eşit olarak paylaşan TEV ve Mehmetçik Vakfı, sanatçıyı unutmadı. İki vakfın Bursa'da yaptırdığı Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ünlü sanatçının yolunu takip eden sanatçı adaylarına eğitim imkanı sunuyor.

Sevenleri tarafından unutulmadı

Sanatçının ölüm ve doğum yıl dönümlerini unutmayan sevenleri, her yıl 24 Eylül ve 6 Aralık'ta Bursa'daki mezarı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze haline getirilen Bodrum'daki evinde düzenlenen törenlere katılıyor.

Zeki Müren - İşte Benim Zeki Müren

Zeki Müren aslında kim?

v

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 05:02
YORUM EKLE