Tarık Ünlüoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Akciğer kanserine yenik düşen Tarık Ünlüoğlu için Mecidiyeköy Sahnesi'nde anma töreni düzenlendi. Usta oyuncunun naaşı, Levent Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. 61 yaşında hayatını kaybeden Ünlüoğlu'nun sanatçı dostları, cenaze töreninde gözyaşlarını tutamadı.

Tarık Ünlüoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Son olarak Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Ünal Bey olarak izlediğimiz Tarık Ünlüoğlu yakalandığı akciğer kanserine yenik düşerek 61 yaşında hayatını kaybetti. Ünlüoğlu'nun cenazesine çok sayıda ünlü isim katıldı.

Usta oyuncu için Devlet Tiyatroları İstanbul Mecidiyeköy Sahnesi'nde anma töreni düzenlendi. Törenin ardından Ünlüoğlu'nun cenazesi Levent Camii'ne getirildi. Cenaze namazına katılan sanatçı dostları, Ünlüoğlu'nu son yolcuğunda yalnız bırakmadı. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından sevenleri tarafından tabutu omuzlarda taşınan Ünlüoğlu, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan taziye mesajı gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden oyuncu Tarık Ünlüoğlu'nun eşi Gülenay Kalkan'ı arayarak başsağlığı diledi.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Gülenay Kalkan'ı telefonla arayarak eşi Tarık Ünlüoğlu'nun vefatı nedeniyle taziye dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Tarık Ünlüoğlu'na Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

İlker Başbuğ: Kardeşimi kaybettim

Törende konuşma yapan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, "Hepimizin başı sağ olsun. Her şeyden evvel bir dost, bir arkadaş. Kendisini adeta kardeşim gibi hissettim. Sevgili Tarık, çok büyük bir sanatçı. Devlet tiyatrolarından geliyor. Birçok filme, tiyatro oyunlarına kahramanlık etti. Tarık erken gitti. Üzüntümüz büyük. Büyük bir kayıp. Bence boşluğu hemen doldurulamayacak bir sanatçı. Üzüntüm büyük. Her şeyden evvel, kardeşimi kaybettim diyeyim. Tarıkcığım gidiyorsun ama aramızdasın" dedi.

Gözyaşları sel oldu

Arkadaşları Tarık Ünlüoğlu'na son görevini yerine getirmek için törende hazır bulundu. Ayakta durmakta zorlanan Gülenay Kalkan'a oyuncu Selçuk Yöntem destek oldu. Gülenay Kalkan, eşinin tabutuna sarılıp gözyaşlarına boğuldu.

Tarık Ünlüoğlu'nun vefatının ardından konuşan ünlü isimler, tecrübeli oyuncu ile yaşadıkları anıları paylaştı:

Oktay Kaynarca: Çok güzel adamdı

Hepimizin başı sağolsun. Tarık Abi'nin oyunculuğu üstüne konuşmam, haddim değil. Ben abiliği tanıştığımız andan itibaren yaşam sevincini, içinde olduğu gibi bize aktaran, bize yol gösteren bir abi oldu. Küfretmesi bile başkaydı. Küsmesi bile başkaydı. Küstükten sonra barışması bile başkaydı. Ruhu şad olsun. Çok güzel adamdı.

Selçuk Yöntem: Çok küstük, çok barıştık

Benim 47 yıllık dostumdu. Cenazelerde çok gülerdik. Çok küstük, çok barıştık. Hepsi çok ilginçti. Çok dominant bir karakterdir. Masayı terk etmesi istenmeyen karakterdir. Ben konuşma yaparken, 'hüzünlenmeyeceğim' diye söz verdim.

Eski bir anımızı anlatayım. Ankara'da bir cenazedeyiz. Dolmuşlar var o zaman. Ben bir arkadaşımla bindim, o da başka bir arkadaşıyla bindi. Yanımdaki arkadaşı tanıyordu. Dolmuş şoförüne para uzattı. Beni göstererek 'Beyefendi hariç 3 kişi alır mısınız?' dedi. Ben gülmeye başladım. Barıştık.

Mehmet Aslantuğ: Ayrılmak istemediğimiz bir oyuncuydu

Tüm dostlarının, devlet tiyatrosunun başı sağolsun. Bizim 30 yıllık bir dostluğumuz var. Tarık Abi sahiden şöyleyen bir insandır, uyandığınızda güne başladığınızda 'yanımda kim olsa ' diye düşündüğünüzde aklınıza gelecek 3 isimden biridir. Gece 'iyi geceler' diyerek ayrılmak istediğiniz çok nadir ama çok nadir insanlardandır. Hepimizin başı sağ olsun.

Can Gürzap: Tarık benim dostumdu, ahlak sahibiydi

50 yıldır sahnedeyim. Bu en zor sahneye çıkışım oldu. Hep öğretmeni olarak, hem dostum olarak, kardeşim olarak Tarık'ı çok sevdim. Çok güzel zamanlarımız oldu. Oynadığı bütün o sert karaktere rağmen Tarık bir komikti. 'Komikler gülmez, güldürür' Herhangi bir toplantıda Tarık'ın adı geçtiği zaman herkesin suratına bir gülümseme gelirdi.

Ben bir gün bizim çevreden bir arkadaş çok kızındı. Şuna ben bir şey yapayım dedim. 'Tarık Ünlüoğlu' dedim, arkadaşımızı durdu. Gülümsemeye başladı. Etrafına baktı kimse yok. bunu birkaç kez tekrarladım. Tarık bir terapiydi. Tarık benim dostumdu. Bana karşı vefalı ve dürüsttü. İyi ahlak sahibiydi. İyi oyuncuydu. İyi insandı. Tarık gezmeyi çok severdi. Aklına estiği an Gülenay ile gezerlerdi. Herkes gıpta ederdi. Onun için o yukarıdaki yıldızlardan birinde duramaz. O sürekli bizim üstümüzde dolaşacak. Hepimizin başı sağ olsun.

Oya Başar: Orada yattığına inanamıyorum...

Tarık orada yatan sen misin? Sen olduğuna inanamıyorum. O kadar iyi bir insandı ki, canımdı. Dostumdu. Çok küser çok barışırdı. 'Ben kinci değilim' derdi. 'Ben kinci değilim, kızarım geçer!' Bizim için hep yaşayacak.

Melek Baykal: Tarık, iki kelimeye sığmaz

Tarık'ı anlatmak o kadar zor ki. Hepimizin onunla çok özel anları var.
Yıllar önce Ankara'dayız. Ben Zafer ile evliyim. Sürekli kavga ediyoruz. Boşanmaya kalkıyoruz. İlk aklımıza gelen insan Tarık ve Selçuk. eve geliyorlar gardolapları söküyorlar kamyonlara yüklüyorlar. Gideceği yere yolluyorlar. 3 gün sonra tekrar arıyoruz 'Biz barıştık' diyoruz. Bu 2 arkadaş tekrar bu kez montaja geliyorlar. Bir gün 'Yeter lan' dedi. Canım arkadaşım seni iki kelimeye nasıl sığdıracağız ki?

Tarık’ı seven herkesin başı sağ olsun. Şu anda hayatımın en zor anlarını yaşıyorum. Tarık için Tarık’ın vefatı için bir canlı yayın yapacağım hiç aklıma gelmezdi. Ama şimdi orada yatırıyor. Bu kalabalığı bu sevgi seli… 45 yıldır arkadaşım 16 yaşından beri tanıyorum. Çok büyük dostumdu.

Zafer Algöz: Tarık Abi müthiş bir insandı

Tarık Abi bulunduğu yere enerji veren bir adamdı. Ani seyahat kararları alırdı. Sabah karşı 3'te beni arardı. 'Zafer hazırlan gidiyoruz', 'Nereye gidiyoruz', 'Fransa'ya'... Çok komik küser, çok güzel barışırdı.

Bir gün Türkiye'de 3 aktör tanırım dedi. 'Biri Cüneyt Arkın, biri Müşfik Hoca, diğeri ben!' dedi. "Abi ben ilk 10'a girer miyim" dedim, 'Haluk ile zaman zaman yer değiştiriyorsun' dedi.

Tarık Abi müthiş adamdı. Bizim arkadaşımızdı, kardeşimizdi. Ben ona "Reşat Tarık" derdim. Canım benim! Kurban olurum! O Gülenay'ın her şeyiydi. Bizim de her şeyimizdi...

Tamer Karadağlı: O benim benim hocamdı

Hepimizin başı sağ olsun. O beni şoförü olarak kullanırdı. Ben konservatuardayken. Tarık abi geldi. 'Sen gel, benim arabayı çek' dedi. 'Çizersen ödetirim' dedi. Ben arabayı çektim. Sonra bana 'yukarıdan baktım, güzel kullanıyorsun. Bundan sonra benim arabaları sen çekeceksin' dedi.

Okulda belki hocam olmadı ama benim hocamdı. Çocuklar Duymasın'da onu taklit ediyordum. 'Ana'yı ondan aldım. Bana çok şey kattı. Eminim bir çok insana çok şey katmıştır. 30 küsür yıldır tanıyorum. Bu kadar koyacağını tahmin etmemiştim. Mekanı cennet olsun. İnşallah biz gittiğimizde arkamızdan Tarık Abi gibi güzel konuşulur. Adamın gidişi bile klas oldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 19:39
YORUM EKLE