Sıla'ya sigarayı özendirdiği iddiasıyla suç duyurusu

Televizyondaki sigara sahnelerine savaş açan Prof. Dr. Orhan Kural, ünlü şarkıcı Sıla'nın gençleri sigaraya özendirdiğini iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Sıla'ya sigarayı özendirdiği iddiasıyla suç duyurusu

Şarkıcı Sıla Gençoğlu'nun Karanfil isimli parçası hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Şarkıda 5 defa 'sigara' geçiyor

Prof. Dr. Orhan Kural'ın İstanbul başsavcılığına sunduğu dilekçesinde, "Bir sigara yak" ifadesinin beş defa geçtiği belirtildi.

Şarkısı 15 milyon kez izlendi

Şarkının 15 milyondan fazla dinlendiğini, Sıla'nın gençler arasında sevildiği, hayranlarının ortaokul ve lise öğrenciler olduğu dile getirildi.

Dilekçede şöyle dendi: 

Beğenenlerden yüzde 5'inin bilinçaltına etkili olarak sigaraya başlamasına neden olması halinde kanına girdiği öğrenci ve genç sayısı ortalama 750 bin civarında olacaktır. Bu kadar hassas olduğumuz bir konuda neden bir sanatçı baştan sona 'Bir sigara yak' desin? Bunu 15 milyon kişi izlemiş, çoğu genç bunların. Kafalarına sigarayı yerleştiriyor. Zaman içinde çocuk, merakla sigaraya başlıyor. Bunlar çok büyük menfaatler karşılığında yapılıyor.

Sıla - Karanfil

Cem Yılmaz'a da suç duyurusunda bulunmuştu

Televizyon dizilerindeki sigara sahnelerine savaş açan Orhan Kural, daha önce de ünlü komedyen Cem Yılmaz'a sigarayı özendirdiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

TV dizilerinde sigarayı Orhan Kural kaldırtmıştı

Öte yandan 2003'te yayınlanmaya başlayan Kurtlar Vadisi dizisinde yer alan sigara sahneleri, 2004'te Orhan Kural'ın RTÜK'e yaptığı şikayetin ardından kaldırılmış, bu tarihten sonra televizyon dizilerinde sigara sahnelerinin yer alması yasaklanmıştı.

Prof. Dr. Orhan Kural
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 20:34
YORUM EKLE