Perihan Savaş'tan Çocuk Gelin İtirafı: 13 Yaşında Bekaret...

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Perihan Savaş, 13 yaşında özgür olmak için yaptığı evliliğin kendisinde travmaya neden olduğunu söyledi. 6 ay evli kaldığı adamdan boşandığı sırada babasının bekaret raporu aldırmaya çalıştığını ifade eden Savaş, çocuk gelin olmanın sorumluluğunun ailelerde olduğunu vurguladı.

Perihan Savaş'tan Çocuk Gelin İtirafı: 13 Yaşında Bekaret...

Gerçek ismi Şerife Perihan olan usta sanatçı Perihan Şavaş, 13 yaşında yaptığı evlilikle ilgili konuştu. Aslen Trabzon Sürmeneli olan bir ailenin kızı olarak İstanbul Fatih'te (Aksaray mahallesi) dünyaya gelen Perihan Savaş, annesinin çok tutucu bir kadın olduğunu, makyaj yaptırtmadığını ince çorap giydirmediğini söyledi.

13 yaşındayken askeri okulda okuyan 22 yaşında bir gençle evlenip 7 ay kadar evli kalan Perihan Savaş, 'Babam boşanma aşamasında kızlık olayları çok önemli diye bekâret raporu almamızı istedi. Maalesef hepsini yaşadım' açıklamasında bulundu.

ÖZGÜR OLACAĞIMI SANMIŞTIM

Tutucu bir ailede yaşadığı için annesi tarafında kısıtlamalara maruz kaldığını ifade eden Perihan Savaş, 13 yaşında yaptığı evliliği aslında özgür olmak için razı olduğunu söyledi.

Perihan Savaş, 'Annem dominant bir kadındı. Gelenek, göreneklere bağlı, çok sıkı ve tutucuydu. Bacak tüylerimi hatta kaşlarımı bile aldırmazdı. “18 yaşına gel öylederdi. Özgür olacağım sandım. Nişanlanınca ince çorap giyip kaşımı alacağım, arkadaşlarımla buluşacağım sanıyordum. Yanılmışım. Altı ay. O 22 yaşındaydı ve askeri okulda okuyordu. O dönemin şartlarında okurken evlilik yaparsa askeri okuldan ayrılabilecekti. O yüzden nişandan sonra hemen nikâh yapıldı. Planlarımıza göre bir sene sonra Almanya’ya gidip tiyatro eğitimi alacaktım. O doktora yapacaktı. Ama evlendik, “Tiyatrodan ayrılacakdedi ve benim için bitti.' dedi.

BEN OLSAM İZİN VERMEZDİM

Perihan Savaş o yaşta çocuk aklıyla verilmiş bir kararın hata olduğunu söyledi. O yaşta evliliğe razı olurken aslında 'Özgür' olacağını düşünmesinin etkili olduğunu vurgulayan Perihan Savaş, sorumluluğun ailelerde olduğuna vurgu yaptı.

Savaş, yaşadığı travmayı 'Apartmanda evcilik oynuyordum. Mahallenin küçük çocuklarını kapı önüne dizer,Nişanlım gelince haber verin, oyuncaklarımı toplayayımderdim. Amcamlar çok tutucuydu. Babamın aklını çeldiler. Babam bana sordu aslında. Ama çocuk aklıyla daha rahat bir hayatım olacağını düşünerekİstiyorumdedim. Tabii yaşım nedeniyle kesinlikle ailenin sorumluluğundaydı. Ben kendi kızım için böyle bir şeye asla izin vermezdim. Çocuk gelinsin düşünsene! Ama o yıllarda her şey farklıydı. Ve bu bende elbette travmalar yarattı.' sözleriyle ifade etti.

PERİHAN SAVAŞ'IN SON FİLMİ FESTİVALE GİTTİ

Sanat hayatına annesinin yakın arkadaşı Suna Pekuysal'ın elinden tutarak götürdüğü çocuk tiyatrosuyla başlayıp 120'ye yakın filmde rol alan Perihan Savaş'ın son filmi Parıldayan İncinin Tuhaf Hikayesi, ABD başta olmak üzere yurtdışında festivallerde gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2020, 17:42

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER