Orhan Gencebay'dan Burhan Şeşen'e cevap mektubu!

Sanatçı Burhan Şeşen, Orhan Gencebay'a "Yaklaşan MESAM seçiminde birkaç oy uğruna her türlü rezilliği yapabilecek insanların dümen suyuna nasıl gidebildiniz? Devletime saygılıyım bahanesiyle her iktidarla nasıl bu kadar içli dışlı olabildiniz?" demişti. Orhan Gencebay'dan Burhan Şeşen'e cevap gecikmedi.

Orhan Gencebay'dan Burhan Şeşen'e cevap mektubu!

Müzisyen Burhan Şeşen, meslektaşı Orhan Gencebay'ın kendisine yönelik olarak kullandığı "Müzisyenler için mücadelemizde hiçbir katkısı yok" ifadesine geçtiğimiz gün verdiği cevap çok konuşulmuştu.

Şeşen, Birgün gazetesinde yayınlanan yazısında sözlerine bu sözler ile başlamıştı.

Orhan ağabey, merhaba öncelikle selam eder, saygılarımı sunarım. Sizi tanımak sizinle aynı masada sohbet etmek, sizin anılarınızı, Karadeniz aksanıyla anlattığınız fıkraları birebir sizin ağzınızdan duymak bahtiyarlığına eriştiğim için çok mutluyum. Sizin halinizi hatırınızı sorduğumda 'Berhudar ol' demenizdeki alçak gönüllülüğün, derin tarih ve astronomi bilginizin beni şaşırtmadığını söylersem yalan olur. Açıkça söylemem gerekirse sizin müziğiniz benim müzik anlayışıma oldukça uzaktı ama yazdığınız sözler, o yıllarda rol aldığınız 'toplumsal içerikli' filmler her genç gibi beni de etkilemişti. Sonra çok çok yıllar geçti. İkimiz de bir meslek birliğinin yönetim kurulunda yan yana oturarak telif hakları ve hak sahipleri adına bir hak mücadelesine giriştik.

Orhan Gencebay'dan Burhan Şeşen'e cevap mektubu

"MÜZİK SEKTÖRÜ SİZİN KULİSİNİZ DEĞİL"

Siz de hep ifade ettiğiniz gibi üç alanda da hak sahibiydiniz. Eser sahibi, yorumcu ve yapımcı. Bu yüzden sektörün sorunlarını en iyi bilen ağabeylerimizden biriydiniz. 'Toplu hak yönetimi' toplu hareket edilerek alınır Orhan ağabey. Sizin tabirinizle '50 yıllık şöhret hayatınız' bunun önüne geçmemeli. Meslek birlikleri ve bu alanda çabalayan STK’ler sizin orkestra elemanlarınız, müzik sektörü de sizin kulisiniz değil. Bir defa bu konuda anlaşalım. Çok iyi, çok ünlü bir müzisyen olmak bir müzik meslek birliğini iyi yöneteceğimiz anlamına gelmez. Yöneticilik -özellikle sanat alanında ise- farklı özellikler gerektirir. Bu birliklerde söz sahibi olduğunuz zaman alkışı iktidar tarafından değil, üyelerinizden almanız gerekir. Ve de devletle masaya oturulduğunda kişisel ilişkiler değil temsil ettiğiniz kurumun prensipleri gelir.

"AĞABEY MÜZİSYENLER AÇLIK SINIRINDA"

Ankara’ya giderken telefonla konuşmadık mı? 'Ağabey müzisyenler açlık sınırında. Aldığım randevular bunlar. Ama sizin de çok geniş bir çevreniz var. Ziyaret etmem gereken başka yer varsa ve sektöre destek sağlayacaksa lütfen söyleyin oralara da gideyim' demedim mi? Yaklaşan MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) seçiminde birkaç oy uğruna her türlü rezilliği yapabilecek insanların-özellikle müzisyen demiyorum- dümen suyuna nasıl gidebildiniz? Devletime saygılıyım bahanesiyle her iktidarla nasıl bu kadar içli dışlı olabildiniz?

Orhan Gencebay'dan Burhan Şeşen'e cevap mektubu

"HEPİMİZ BİRER BİRER EKSİLİYORUZ ORHAN AĞABEY"

Hepimiz birer birer eksiliyoruz Orhan ağabey. Beni cenazelerde en çok etkileyen bölüm nedir biliyor musunuz? Hocanın hakkınızı helal ediyor musunuz sorusuna verdiğimiz cevaptır. Helal olsun… Helal Olsun… Helal Olsun… Buna uygun yaşayalım.

Orhan Gencebay'dan Burhan Şeşen'e cevap mektubu

ORHAN GENCEBAY'DAN BURHAN ŞEŞEN'E CEVAP MEKTUBU!

Burhan Şeşen'in kendisi için kaleme aldığı bu yazıyı okuduğunda büyük şok yaşadığı dile getiren Orhan Gencebay, bu konuyla ilgili bir mektup yazıp sosyal medya hesabından paylaşarak Burhan Şeşen'e cevap verdi.

Orhan Gencebay'dan Burhan Şeşen'e cevap

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER