Meryem Uzerli, Kovan filmi için arı korkusunu nasıl yendi?

Gişe gelirlerinin bir kısmını şarkıcı Haluk Levent'in kurucusu olduğu sivil toplum kuruluşu Anadolu Halk ve Barış Platformu'na (AHBAP) bağışlanacak Kovan filmi, ilk gösterimini Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde gerçekleştirdi. Arıcılıkla ilgili bugüne kadar yapılan en kapsamlı filmlerden biri olan Kovan'da, gurbetçi Ayşe'yi canlandıran ünlü oyuncu Meryem Uzerli, arılara olan korkusunu yenmek için çekimlerden aylar önce özel bir hazırlık çalışması gerçekleştirdi.

Meryem Uzerli, Kovan filmi için arı korkusunu nasıl yendi?

İnsan ve doğa ilişkisi üzerine yapılan en özgün filmlerden olan Kovan filmi, anaerkil bir dünyası olan arıların dünyasında kendine bir varlık edinmeye çalışan arıcı Ayşe'nin, Artvin'in vahşi doğasıyla mücadele ederken, kasabada kendine bir kimlik edinme mücadelesin, sinema perdesine yansıtıyor. Almanya'da gelen arıcı Ayşe'yi, ünlü oyuncu Meryem Uzerli canlandırdı.

Eylem Kaftan aylarca Artvin'in köylerinde yaşadı

20 yıldır belgeselcilik yapan filmin yönetmeni Eylem Kaftan TRT Belgesel'de sunuculuğunu ve yönetmenliğini yaptığı Bi Çiftlik programında tanıştığı bir karakterden ilham alarak Kovan'ın hikayesini kaleme aldı. Şehirli çiftçilerin doğayla mücadelesini, doğanın dilini anlama çabasını ve yaptığı hataları Anadolu'nun farklı coğrafyalarında gözlemleme şansı elde eden Kaftan, filmin gizemli atmosferini en iyi şekilde yansıtacak mekanı bulmak için Artvin'in köylerinde aylarca zaman geçirdi. Film, Artvin'nin Maçahel'de çekildi.

Meryem Uzerli gurbetçi Ayşe'yi canlandırıyor

Arıcılıkla ilgili bugüne kadar yapılan en kasamlı filmlerden biri olan Kovan'da, gurbetçi Ayşe'yi canlandıran Meryem Uzerli'nin yanı sıra Kadın dizisinin Arif karakteriyle tanınan Feyyaz Duman ve birçok ödüllü filmde yer alan Hakan Karsak da sinemaseverlerle buluşuyor. Kovan'da ayrıca Burcu Salihoğlu, Sennur Nogaylar ve Dizem Kaftan filmin kadrosuna yer alıyor.

Çekimler sırasında film ekibini arılar soktu

Ünlü oyuncu Meryem Uzerli, arılara olan korkusunu yenmek için çekimlerden aylar önce özel bir hazırlık çalışması gerçekleştirdi. Hakan Karsak ise Kafkas arıcılarını içerden gözlemleyip, bir süre onlar gibi hayat sürdü. Feyyaz Duman da Artvin'li doğa görevlisi rolüne hazırlanmak için doğa görevlileriyle vakit geçirmenin yanı sıra Kafkas dansları dersleri aldı. Film esnasında oyuncular arılar tarafından sıkça saldırıya uğradıkları için zor anlar yaşadılar. Arılarla olan sahnelerin çekimlerinde, ekibin yanında arı uzmanları, sağlık görevlileri ve veteriner de bulunduruldu.

Gişe gelirleri AHBAP'a bağışlanacak

Yapımcılığını Canol Balkaya ile Eylem Kaftan'ın üstlendiği Kovan filmine, TRT de ortak yapımcı olarak dahil oldu. Filmin görüntü yönetmenliğini Serdar Ünlütürk, cast direktörlüğünü Emel Atkaya yaparken, özgün müzikleri ise müzisyen Emir Ersoy hazırladı. Öte yandan ünlü rock şarkıcısı Haluk Levent'in de destek verdiği Kovan filmi, gişeden elde ettiği gelirlerin bir kısmını, Levent'in kurucusu olduğu sivil toplum kuruluşu Anadolu Halk ve Barış Platformu'na (AHBAP) bağışlayacak.

Kovan filmi fragmanı

Kovan filmi afişi

YORUM EKLE